„Powstanie Warszawskie. Najważniejsze fotografie” – recenzja książki

Rok wydania – 2014

Autor – Grzegorz Jasińki

Wydawnictwo – RM

Liczba stron – 100

Seria wydawnicza – brak

Tematyka – album zawierający najważniejsze zdjęcia zrobione w czasie Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie, mimo iż zakończyło się klęską i tragedią stolicy, jest dzisiaj jednym z najważniejszych wydarzeń we współczesnej historii naszego kraju. 70. rocznica wybuchu powstania została uczczona w wielu miejscach, często w niezwykle oryginalny sposób. Historycy postanowili dołożyć cegiełkę do obchodów uroczystości, dzięki czemu wakacje 2014 roku obfitowały w liczne lektury poświęcone Powstańcom. Grzegorz Jasiński zdecydował się na odświeżenie najważniejszych fotografii zrobionych w czasie walk o Warszawę i za pośrednictwem Wydawnictwa RM przygotował piękny album, który pozwolił nam przenieść się do tamtych tragicznych, ale także wzniosłych dni.

Na ponad stu stronach opracowania zgromadzono kilkadziesiąt archiwalnych zdjęć opatrzonych komentarzem Jasińskiego. Niektóre z nich z pewnością są już znane miłośnikom historii. Inne trafią do szerszej publiczności po raz pierwszy. Na każdego fotografie działać będą w inny sposób. Mnie niezwykle wzruszyły. Wizerunki żołnierzy skupionych na prostych czynnościach, a obok nich barykady, świszczące pociski i nadciągający Niemcy. Ogromna głębia przekazu. Niektóre sceny wyrażają więcej niż fachowe, bogato dokumentowane opracowania. Jasiński starał się ubarwić zdjęcia komentarzem. Czasem jego wstawki są zdecydowanie zbyt krótkie, byśmy mogli dostrzec kontekst, historyczne tło fotografii. Mimo wszystko są cennym wsparciem dla materiałów graficznych umożliwiającym pełniejsze upamiętnienie bohaterskich żołnierzy Polskiego Podziemia.

Pochwalić należy dobór zdjęć. Autor albumu starał się zwrócić uwagę na różne aspekty walk o stolicę. Aż żal było kończyć lekturę i odstawiać książkę na półkę. Każde ze zdjęć jest bowiem magiczne. Jasne, można powiedzieć, iż przygotowanie tego typu publikacji nie wymaga większego zaangażowania, a jedynie skutecznej selekcji. Mimo wszystko warto docenić wysiłek Jasińskiego, który starał się oddać niezwykły hołd Powstańcom. Jego oryginalna misja została zakończona sukcesem. Powstanie Warszawskie wciąż żyje w pamięci Polaków i, niezależnie od moralnej, politycznej czy prawnej oceny jego wybuchu, bohaterzy zajmują ważne miejsce w narodowej świadomości.

Grzegorz Jasiński udowodnił, że albumy można nie tylko oglądać, ale również czytać i to niewątpliwie największy atut jego opracowania. Świetnie skomponował zestaw zdjęć, który w udany sposób opatrzył wartościowym komentarzem. Cenny materiał fotograficzny, który będzie doskonałym upamiętnieniem Powstania Warszawskiego.

Ocena: