„Ludzie ludziom zgotowali ten los…” - Zofia Nałkowska, „Medaliony”

O projekcie – historia portalu „II wojna światowa”

Serwis „II wojna światowa” jest autorskim projektem, który powstał w 2005 roku. Jako nastolatek stworzyłem niewielką witrynę poświęconą historii konfliktu. W ciągu kilkunastu lat rozwoju przeistoczyła się w jeden z największych polskich portali tematycznych, zmieniając szatę graficzną oraz rozbudowując bazę artykułów. Aktualnie serwis funkcjonuje pod adresem www.warhist.pl, gdzie został przeniesiony w połowie 2021 r. Działamy także na Facebooku, gdzie prowadzimy fanpage „Szlaki Historii”.

Głównym założeniem napisania portalu było zbudowanie kompleksowego opracowania na temat II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem roli Polski i Polaków. Baza artykułów przekracza dzisiaj 2000 opracowań i stale się rozwija. Budowa tego typu witryny to duży wysiłek, przede wszystkim pod względem czasu spędzanego nad redakcją materiałów, co jest szczególnie trudne w obliczu wykonywania stałego zawodu niezwiązanego z pisaniem strony internetowej. Niewątpliwie znaczna część artykułów wymaga korekty, dostosowania języka, czasem niezbędnych skrótów. Powstawały na przestrzeni lat, w związku z czym dostrzegalne jest zróżnicowanie jakościowe. Dzięki Państwa uwagom wiele z nich zostało już poprawionych i dopracowanych, choć jeszcze sporo zostało do zrobienia.

Prowadzenie portalu to codzienna praca nad kolejnymi artykułami, przeszukiwanie archiwów, bibliografii, kontakt ze świadkami historii. Aktualnie koncentruję się głównie na rozwijaniu najważniejszych obszarów zainteresowania (przede wszystkim Polskie Siły Zbrojne i Polskie Podziemie) oraz współpracy z instytucjami kulturalnymi, oświatowymi i społecznymi obecnymi w Polsce. Serwis stał się również jednym z ambasadorów polskiej historii, promując liczne wydarzenia, spotkania, konferencje czy publikacje. Budowa portalu to wielka satysfakcja, ale i odpowiedzialność za kreowanie godnego wizerunku polskiej historii i upamiętnianie polskich bohaterów.

Dzięki funkcjonowaniu serwisu „II wojna światowa” wszyscy mamy okazję uczyć się historii i odkrywać jej kolejne tajemnice. Serdecznie przepraszam za błędy, które przytrafiły się podczas redakcji portalu, prosząc Czytelników o wyrozumiałość i wsparcie. Nieścisłości są na bieżąco korygowane i usuwane, dlatego proszę o Państwa zaangażowanie i pomoc w wyłapywaniu błędów. Warto korzystać przy tym z formularza kontaktowego. Informacje z każdym miesiącem będą rozbudowywane, zasilając bogatą bazę artykułów – oby jak najdłużej, bo przecież zostało jeszcze tyle do opowiedzenia.

Życzę miłej lektury,
Mateusz Łabuz


PORTAL NA FACEBOOKU: Szlaki Historii