Winston Churchill premierem Wielkiej Brytanii

Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill. Zdjęcie za: https://rozrywka.dziennik.pl/jegostrona/militaria/galeria/448990,podziemny-czolg-z-ii-wojny-swiatowej-oryginalny-pomysl-churchilla.html

Fatalnymi następstwami doktryny ,,łagodzenia” prowadzonej przez polityków brytyjskich i francuskich względem ekspansywnej III Rzeszy był rozbiór Czechosłowacji, a następnie upadek Polski w 1939 roku. Dopiero jednak agresja Niemiec przeciwko Holandii, Belgii, Luksemburgowi i Francji pociągnęła za sobą zmiany przywódców mocarstw zachodnich na polityków przygotowanych do prowadzenia aktywnych działań przeciwko koalicji państw faszystowskich (w Europie Niemcy i Włochy).

10 maja 1940 roku wojska niemieckie przekroczyły granicę z Francją. Był to ostateczny dowód na klęskę dotychczasowej polityki Brytyjczyków i Francuzów firmowanej nazwiskiem brytyjskiego premiera Neville’a Chamberlaina. W powszechnej opinii gabinet Chamberlaina poniósł druzgocącą klęskę, tracąc poparcie nie tylko społeczeństwa, ale i Partii Konserwatywnej. W obliczu kryzysu premier podał się do dymisji, a w jego miejsce król Jerzy VI powołał gabinet Winstona Churchilla.

Churchill wielokrotnie wyrażał sprzeciw względem niezdecydowanej, mało aktywnej i obliczonej na przeczekanie polityki poprzednika. W 1939 roku został mianowany Pierwszym Lordem Admiralicji i kierował poczynaniami brytyjskiej marynarki Royal Navy, która do tej pory dźwigała ciężar działań w wojnie III Rzeszą. Po objęciu stanowiska Churchill wygłosił mowę do narodu, w której stwierdził, że nie ma do zaoferowania nic prócz krwi, trudu, łez i potu (w oryg. ,,I have nothing to offer but blood, toil, tears and sweat”). Przemówienie stało się deklaracją walki narodu brytyjskiego. Churchill stał się symbolem niesłabnącego oporu, zwłaszcza w obliczu próby niemieckiej inwazji na Wyspy Brytyjskiej oraz zaciętej, kosztownej bitwy o Wielką Brytanię. Ostatecznie jesienią 1940 roku alianckim lotnikom udało się odeprzeć ofensywę niemieckich sił powietrznych Luftwaffe, w czym wydatny udział mieli piloci z Polski i Czechosłowacji. Churchill dziękował lotnikom słowami: ,,Jeszcze nigdy w historii konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu” (w oryg. ,,Never in the field of human conflict was so much owed by so many to so few”). Niewątpliwy talent oratorski, przekonanie o możliwości odniesienia zwycięstwa oraz aktywność wśród społeczeństwa przysporzyły Churchillowi powszechnej sympatii. Stał się jednym z głównych orędowników prowadzenia wojny do całkowitej kapitulacji Niemiec i ich sojuszników, prowadząc kampanię na rzecz wsparcia narodów Europy Środkowej. W ostatecznym rozrachunku polityka brytyjskiego premiera przyczyniła się do wzmocnienia Związku Radzieckiego i budowy radzieckiej strefy wpływów, której granicę sam Churchill nazwał po wojnie ,,Żelazną Kurtyną”.

Zdjęcie tytułowe: Premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill. Zdjęcie za: https://rozrywka.dziennik.pl/jegostrona/militaria/galeria/448990,podziemny-czolg-z-ii-wojny-swiatowej-oryginalny-pomysl-churchilla.html.