8 grudnia

1940 – adm. Arturo Ricardi został głównodowodzącym włoskiej floty.

1940 – brytyjski statek transportowy „Calabria” został zatopiony w rejonie Irlandii przez niemiecki okręt podwodny U-103. Zginęło 320 osób.

1941 – do niemieckiego obozu koncentracyjnego Kulmhof (Chełmno nad Nerem) przybył pierwszy transport więźniów, co oficjalnie zapoczątkowało funkcjonowanie obozu.

1941 – Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Japonii. Do deklaracji dołączyła także Wielka Brytania wraz z dominiami. Rozpoczęły się walki na Dalekim Wschodzie. Japończycy zaatakowali kontrolowane przez Brytyjczyków Malaje. W Singapurze został wysadzony silny desant japońskiej piechoty, a jednostki cesarstwa wkroczyły do Tajlandii.

1943 – w brytyjskim ośrodku kryptologicznym w Bletchley Park pracę rozpoczął pierwszy na świecie komputer nazwany „Colossus”. Maszynę budowano od kwietnia 1943 roku. Jej uruchomienie przyspieszyło i usprawniło proces łamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

1943 – alianckie lotnictwo zbombardowało włoską stację kolejową w Aquila. W tym czasie na stacji znajdował się pociąg z jeńcami wojennymi, co doprowadziło do śmierci setek więźniów oraz przebywających w Aquila cywili. Oprócz stacji zaatakowano także miejscowe fabryki.