28 marca

1939 – faszystowskie wojska pod wodzą gen. Francisco Franco zdobyły Madryt.

1940 – Niemcy aresztowali polskiego olimpijczyka, wybitnego biegacza, Janusza Kusocińskiego, a następnie przewieźli do aresztu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Kusociński działał w podziemnej Organizacji Wojskowej „Wilki” i Związku Walki Zbrojnej.

1940 – Francuzi i Brytyjczycy podpisali porozumienie wojskowe, na mocy którego zobowiązali się do niezawierania separatystycznego pokoju z Niemcami.

1941 – w czasie bitwy u Przylądka Matapan brytyjska marynarka wojenna zatopiła włoskie krążowniki „Pola”, „Fiume” i „Zara” oraz niszczyciele „Vittorio Alfieri” i „Giosue Carducci”.

1942 – w nocy z 27 na 28 marca 1942 roku w porcie w St. Nazaire eksplodowały ładunki znajdujące się na pokładzie okrętu HMS „Campbeltown”, co doprowadziło do uszkodzenia doku.

1945 – szesnastu przywódców Polskiego Podziemia, zaproszonych przez Sowietów na rozmowy do Pruszkowa, zostało podstępnie aresztowanych i uprowadzonych. Po przewiezieniu do Moskwy zostali uwięzieni, a następnie postawiono ich przed marionetkowym trybunałem za rzekome zbrodnie przeciwko ZSRR.

1945 – żołnierze polscy i radzieccy walczący w ramach 2. Frontu Białoruskiego wyzwolili spod niemieckiej okupacji Gdynię.