28 listopada

1939 – Związek Radziecki wypowiedział pakt o nieagresji z Finlandią. Jako powód podano prowokację w Mainila. Był to bezpośredni wstęp do agresji ZSRR na Finlandię.

1941 – Włosi utracili ostatnie posiadłości w Etiopii zajęte przez Wielką Brytanię. Wobec porażki w praktyce przestała istnieć Włoska Afryka Wschodnia.

1942 – w Warszawie znaleziono ciało jednego z przywódców ruchu komunistycznego Marcelego Nowotki. Zginął zamordowany w niewyjaśnionych okolicznościach pod odbyciu rozmowy z Bolesławem Mołojcem.

1942 – brytyjski statek pasażerski RMS „Nova Scotia” został zatopiony na Oceanie Indyjskim przez niemiecki okręt podwodny U-177. Zginęło 858 osób znajdujących się na pokładzie.

1943 – w Teheranie rozpoczęła się pierwsza konferencja Wielkiej Trójki. Na spotkanie przybyli dyktator radziecki Józef Stalin, prezydent Stanów Zjednoczonych Franklin Delano Roosevelt oraz premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill. Podczas konferencji dyskutowano m.in. powojenne losy Polski oraz strategię wspólnych działań przeciwko Niemcom i Japonii.