27 listopada

1940 – w rejonie Przylądka Spartivento na Morzu Śródziemnym doszło do bitwy między okrętami brytyjskimi i włoskimi. Starcie nie zostało jednoznacznie rozstrzygnięte, choć zespół okrętów Royal Navy dowodzony przez adm. Sommerville’a doprowadził do wycofania przeciwnika.

1941 – ostateczne odblokowanie pustynnej twierdzy w Tobruku przez nacierające ze wschodu siły brytyjskiej 8. Armii. Sukces w walkach o Tobruk wyznaczał koniec operacji „Crusader”.

1941 – po tygodniu walk zakończyła się bitwa o Rostów. Niemieckie jednostki zostały zmuszone do wycofania pod naporem kontrofensywy sowieckiej Armii Czerwonej.

1942 – w nocy z 27 na 28 listopada rozpoczęła się niemiecka operacja masowych wysiedleń Polaków zamieszkujących Zamojszczyznę. Ludność terenów okupowanych wywożono w głąb Generalnego Gubernatorstwa lub III Rzeszy. Zamojszczyzna miała zostać skolonizowana przez niemieckich osadników.

1942 – w Tulonie doszło do samozatopienia francuskiej floty. Wobec zagrożenia przejęciem floty Republiki Vichy przez Niemców adm. de Laborde nakazał zniszczenie okrętów. Łącznie uszkodzono lub zatopiono kilkadziesiąt jednostek, w tym 3 pancerniki.

1944 – zmasowany nalot brytyjskiego lotnictwa na niemiecki Fryburg. W operacji wzięło udział kilkaset alianckich bombowców. W wyniku bombardowania zginęło 2800 mieszkańców Fryburga.

1945 – rozpoczęcie alianckiej operacji opatrzonej kryptonimem „Deadlight”. Jej głównym założeniem było zniszczenie niemieckich okrętów podwodnych stacjonujących w zachodnich bazach morskich od zakończenia II wojny światowej. Na przełomie 1945 i 1946 roku zatopiono ponad 100 niemieckich U-Bootów.