26 marca

1939 – premier Wielkiej Brytanii Neville Chamberlain udzielił Polsce gwarancji bezpieczeństwa.

1939 – ambasador Polski w Berlinie Józef Lipski poinformował ministra spraw zagranicznych III Rzeszy o odrzuceniu niemieckich żądań w sprawie statusu Wolnego Miasta Gdańsk i budowy eksterytorialnej autostrady do Prus Wschodnich.

1940 – Adolf Hitler wydał dyrektywę w sprawie zaatakowania Francji, Belgii i Holandii.

1941 – włoska marynarka wojenna przeprowadziła rajd na Suda, gdzie zatopiono brytyjskie: krążownik „York” i tankowiec „Pericles”.

1943 – sformowany naprędce oddział Grup Szturmowych Szarych Szeregów dokonał udanej próby odbicia Jana Bytnara ps. „Rudy” z niemieckiego transportu. Operacja przeszła do historii pod nazwą akcja pod Arsenałem i była bodaj najważniejszym i najbardziej znanym tego typu przedsięwzięciem Polskiego Podziemia.

1943 – u wybrzeży Wysp Komandorskich doszło do japońsko-amerykańskiej potyczki morskiej, w wyniku której oba zespoły wycofały się bez strat własnych.

1945 – ostatnie oddziały japońskie broniące się na Iwo-Jimie dokonały samobójczego ataku na pozycje amerykańskie. Niemal wszyscy z 200 Japończyków polegli, co było ostatnim aktem bitwy o Iwo-Jimę.