26 listopada

1939 – sowiecka artyleria ostrzelała rosyjską wieś Mainila. Prowokacja miała na celu przerzucenie na Finlandię odpowiedzialności za wybuch wojny radziecko-fińskiej. Mimo iż incydent został w oczywisty sposób sprowokowany przez Sowietów, posłużył jako powód rozpoczęcia Wojny Zimowej.

1940 – w Bukareszcie działacze faszystowskiej Żelaznej Gwardii zamordowali kilkudziesięciu członków byłych rządów.

1941 – amerykański sekretarz stanu Cordell Hull wręczył ambasadorowi Japonii Kichisaburo Nomura notę dyplomatyczną. W dziesięciu punktach Amerykanie domagali się m.in. paktu o nieagresji oraz wycofania sił japońskich z Chin i Indochin. Ultimatum zostało odrzucone. Uznaje się je za jedną z przyczyn japońskiego uderzenia na Pearl Harbor.

1942 – z portu w Oslo wypłynął niemiecki statek „Donau”, na pokładzie którego znajdowało się 532 norweskich Żydów. Więźniów skierowano do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Transport dotarł tam 1 grudnia 1943 roku. Zdecydowana większość z przywiezionych zginęła w obozie.

1943 – zakończyła się konferencja kairska. W spotkaniu udział wzięli przywódcy Wielkiej Brytanii, USA oraz Chin. Ustalono m.in. kontynuację walki z Japonią do ostatecznej kapitulacji cesarstwa, powojenną niepodległość Korei oraz zwrot Mandżurii i Formozy Chinom.

1943 – brytyjski statek pasażerski HMT „Rohna” płynący z Oranu został zatopiony na Morzu Śródziemnym. Zginęło ponad 1000 osób znajdujących się na pokładzie.

1944 – Heinrich Himmler wydał rozkaz zniszczenia krematoriów w obozie koncentracyjym Auschwitz. Niemcy rozpoczęli także niszczenie dokumentacji ich zbrodni.