21 lutego

1941 – ostatni dzień trzydniowych nalotów niemieckiej Luftwaffe na brytyjskie Swansea.

1943 – na froncie wschodnim rozpoczęła się trzytygodniowa bitwa o Charków. Trzon sił niemieckich stanowił 2. Korpus Pancerny gen. Ericha von Mansteina, który uderzył na wojska radzieckie w rejonie Charkowa, doprowadzając ostatecznie do zdobycia miasta.

1944 – żołnierze Armii Krajowej podjęli w Warszawie nieudaną próbę zlikwidowania Willy’ego Leitgebera, kierownika jednej z sekcji Kripo. Akcji nadano kryptonim „Lalunia”.

1944 – wojska amerykańskie opanowały Eniwetok i Engebi w archipelagu Wysp Marshalla.

1944 – ukraińscy nacjonaliści z UPA podstępnie wdarli się do klasztoru w Wiśniowcu, gdzie zamordowano ok. 200 osób – zakonników i przebywających w klasztorze cywili.

1945 – Komisja Główna Rady Jedności Narodowej uchwaliła dokument, w którym potępiono jednostronność ustaleń konferencji jałtańskiej zagrażających niepodległości Rzeczpospolitej.

1945 – gen. Władysław Anders odbył rozmowę z premierem Wielkiej Brytanii Winstonem Churchillem, krytykując ustalenia konferencji jałtańskiej. W odpowiedzi usłyszał od Brytyjczyka, iż Polacy „sami są winni nieustalenia granic z ZSRR” i „mogą zabrać swoje dywizje”, które nie są już potrzebne.

1945 – w czasie bitwy o Iwo-Jimę japońscy kamikaze dokonali kilku samobójczych ataków na amerykański lotniskowiec „Saratoga”, ciężko uszkadzając okręt. Piloci-samobójcy zatopili lotniskowiec eskortowy „Bismarck Sea”.