19 października

1940 – w nocy z 18 na 19 i 19 na 20 października „wilcze stado” niemieckich U-Bootów zdziesiątkowało brytyjskie konwoje SC-7 i HX-79 płynące z zaopatrzeniem do portu w Liverpoolu.

1941 – z powodu bezpośredniego zagrożenia niemiecką ofensywą radziecki rząd został przeniesiony z Moskwy do Kujbyszewa. W stolicy pozostał m.in. radziecki dyktator Józef Stalin.

1943 – alianckie lotnictwo dokonało silnego nalotu na Hanover. Ze względu na złą pogodę znaczna część bomb nie trafiła celu.

1944 – Japończycy utworzyli pierwszy zorganizowany oddział kamikaze (tuż przed desantem sił amerykańskich na Filipinach). Wkrótce piloci-samobójcy rozpoczęli pierwsze ataki na flotę przeciwnika.

1944 – 85. i 88. dywizja zdobyły włoskie Monte Grande, a 8. Armia wkroczyła do Ceseny.

1944 – w Moskwie odbyła się tzw. czwarta konferencja moskiewska. W spotkaniu udział wzięli przywódcy ZSRR i Wielkiej Brytanii, Józef Stalin i Winston Churchill, oraz ministrowie spraw zagranicznych obu krajów, Wiaczesław Mołotow i Anthony Eden. USA reprezentował ambasador tego kraju w Moskwie. Głównym tematem rozmów była kontynuacja walk przeciwko Japonii.