18 listopada

1939 – Polski Rząd na Emigracji podpisał umowę wojskową z Rządem Wielkiej Brytanii. W myśl uzgodnień Polska Marynarka Wojenna miała przejść pod dowództwo Admiralicji, zachowując pewną niezależność organizacyjną.

1940 – Adolf Hitler spotkał się z min. spraw zagranicznych Włoch Galeazzo Ciano i wyraził niezadowolenie z powodu włoskiej agresji przeciwko Grecji.

1941 – w Afryce Północnej wojska alianckie przystąpiły do ofensywy opatrzonej kryptonimem „Crusader”. Głównym celem operacji było dotarcie do obleganej przez Niemców i Włochów twierdzy Tobruk, gdzie broniły się oddziały sprzymierzonych. Natarcie zakończyło się sukcesem i odblokowaniem Tobruku.

1943 – ukraińskie oddziały UPA dokonały masakry ludności cywilnej pochodzenia polskiego w Równem. Zginęło ponad 1800 osób. W zbrodni uczestniczyły oddziały ukraińskie wspierane przez niemieckie Gestapo.

1943 – ponad czterysta alianckich samolotów dokonało nalotu na Berlin. Był to pierwszy zmasowany atak powietrzny na stolicę III Rzeszy. W operacji brały udział głównie samoloty Avro Lancaster.

1944 – wojska amerykańskie wkroczyły do francuskiego Metz.