16 lutego

1940 – załoga brytyjskiego niszczyciela HMS „Cossack” odbiła 303 brytyjskich jeńców znajdujących się na pokładzie niemieckiego okrętu zaopatrzeniowego „Altmark”. Do akcji doszło na wodach terytorialnych Norwegii, co wywołało międzynarodowy skandal prawny. Brytyjczycy dokonali regularnego abordażu, niespotykanego we współczesnych warunkach wojennych.

1942 – Japończycy zamordowali na wyspie Bangka ok. 80 jeńców – rozbitków z zatopionych w tym rejonie alianckich statków. Wśród ofiar znalazło się 21 australijskich pielęgniarek.

1944 – zacięte walki na froncie włoskim – pod Anzio Niemcy przeprowadzili kontruderzenie, starając się zlikwidować przyczółek; batalion Sussex próbował z kolei sforsować niemiecką obronę wzgórza 593 w rejonie Monte Cassino.

1945 – amerykańskie wojska rozpoczęły lądowanie na zajętej przez Japończyków wyspie Corregidor. Operacja powietrznodesantowa zakończyła się sukcesem. Walki o całkowite opanowanie Corregidor trwały do połowy marca 1945 roku. Japoński garnizon zdecydował się bronić do końca, wobec czego zginęło ok. 4900 żołnierzy, niektórzy z nich w samobójczych atakach. Jedynie 20 Japończyków poddało się Amerykanom.