13 grudnia

1937 – japońskie wojska wkroczyły do chińskiego Nankinu. W mieście rozpoczęto masową eksterminację ludności cywilnej. Ofiarami masakry mogło paść nawet 400 tys. ludzi.

1939 – doszło do bitwy morskiej u ujścia La Platy, w której brytyjskie okręty zmusiły dowódcę niemieckiego krążownika „Admiral Graf Spee” do ucieczki do urugwajskiego portu w Montevideo. Po bezskutecznych rokowaniach z miejscowymi władzami, w obliczu możliwości przechwycenia okrętu przez Brytyjczyków, kmdr Hans Langsdorff zdecydował o samozatopieniu krążownika 17 grudnia 1939 roku.

1940 – Hitler wydał Dyrektywę Nr 20 dotyczącą agresji na Grecję.

1941 – w pobliżu tunezyjskich wybrzeży na Morzu Śródziemnym doszło do bitwy koło Przylądka Bon. W starciu zmierzyły się brytyjska i włoska marynarka wojenna. Bitwa zakończyła się sukcesem Royal Navy, której udało się zatopić włoskie krążowniki „Alberto di Giussano” i „Alberico da Barbiano”. Zginęło 900 członków załogi na obu jednostkach.

1944 – ostatni dzień bitwy w rejonie Metzu. Niemieckie jednostki ustąpiły pod naporem 3. Armii amerykańskiej. Samo miasto padło pod koniec listopada 1944 roku.