10 kwietnia

1940 – w Westfjordzie w rejonie Narviku doszło do pierwszego starcia morskiego flot brytyjskiej i niemieckiej. Brytyjczycy zatopili dwa i uszkodzili trzy niszczyciele przeciwnika. Przypłacili to stratą niszczycieli „Hunter” i „Hardy”.

1940 – we Francji odbyła się uroczystość zaprzysiężenia żołnierzy i przekazania sztandaru Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich.

1941 – Włosi podbili Albanię, a albański parlament został zmuszony do zaoferowania korony królowi Włoch Wiktorowi Emmanuelowi III.

1941 – niemieckim wojskom udało się opanować Macedonię, w wielu miejscach przełamana została linia obrony greckiej armii.

1941 – korzystając z niemieckiej i włoskiej ofensywy, Ante Pavelić proklamował utworzenie Niezależnego Państwa Chorwacji.

1942 – po upadu twierdzy Bataan ponad 75 tys. jeńców wziętych do niewoli przez Japończyków zostało zmuszonych do wyruszenia na piechotę do obozu San Fernando, co przeszło do historii pod nazwą Bataańskiego Marszu Śmierci.

1943 – amerykańskie bombowce przeprowadziły udane nalot na włoską bazę morską w La Maddalena, zatapiając krążownik „Trieste” i uszkadzając krążownik „Gorizia”.

1945 – po dwóch dniach ofensywy na froncie włoskim oddziały alianckie dotarły do Santerno.