Blondi, ulubiony pies Hitlera

Hitler, Eva Braun i pies Blondi. Zdjęcie za: Wikipedia/Bundesarchiv B 145 Bild-F051673-0059.

Często bywa tak, że najwięksi zbrodniarze, dyktatorzy, bezlitośni mordercy mają dziwne upodobanie do zwierząt, którym potrafią okazywać przesadną czułość. Nie inaczej było w przypadku Adolfa Hitlera. Twórca nazistowskiego reżimu totalitarnego w 1941 roku otrzymał od jednego ze swoich najbliższych współpracowników, Martina Bormanna, owczarka niemieckiego. Suczkę nazwano Blondi.

Nie był to pierwszy pies Hitlera. Jeszcze przed I wojną światową był właścicielem foksteriera Fuchsi, a w późniejszym czasie także kilku owczarków niemieckich. Przez wiele lat Blondi była wierną towarzyszką Hitlera. Podróżowała z nim, asystowała mu w najważniejszych chwilach życia, nierzadko także w czasie poważnych spotkań politycznych, a początkiem 1945 roku Hitler zabrał ją ze sobą do bunkra pod Kancelarią Rzeszy. Warto podkreślić, iż Blondi była także elementem propagandy. Hitlera prezentowano bowiem na zdjęciach z psem, co miało ocieplić jego wizerunek w oczach – i tak przecież zmanipulowanej nazistowską propagandą – opinii publicznej. 

Obserwatorzy zauważyli, iż surowy zazwyczaj przywódca przy Blondi stawał się innym człowiekiem. Tresował ją, ucząc sztuczek, rozpieszczając smakołykami, pozwalał spać w sypialni, a nawet beztrosko się bawił. Jego sekretarka odnotowała, iż Hitler miał stwierdzić, że „zajmowanie się jego psem było dla niego najlepszym odprężeniem”. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom. Pod płaszczykiem czułego opiekuna krył się wymagający właściciel, który ślepe posłuszeństwo zawdzięczał połączeniu miłości i strachu. Obserwatorzy zastanawiali się, w jaki sposób Blondi była tresowana. 

30 kwietnia 1945 roku, gdy III Rzesza chyliła się ku upadkowi, a Hitler podjął już decyzję o samobójczej śmierci,  zaaplikował psu truciznę. Być może był to test, który Hitler chciał przeprowadzić przed samodzielnym zażyciem kapsułki z cyjankiem. Następnie strzałem zabito jednego z jej potomków, szczeniaka o imieniu Wolf (Blondi oszczeniła się wiosną 1945 roku) – psa miał zlikwidować opiekun Blondi, Fritz Tornow. Los pozostałych szczeniąt pozostał nieznany.

Zdjęcie tytułowe: Hitler, Eva Braun i pies Blondi. Zdjęcie za: Wikipedia/Bundesarchiv B 145 Bild-F051673-0059.