Podczas Powstania warszawskiego batalion „Bończa” odegrał istotną rolę w obronie Zamku Królewskiego i zatrzymywał silniejsze oddziały wroga.
Atak Luftwaffe na pociąg Armii Czerwonej
Pociągi sowieckie stanowiły świetny cel dla samolotów Luftwaffe. Jak wyglądał przykładowy niemiecki atak lotniczy na pociąg Armii Czerwonej?
Dlaczego U-Booty podczas I wojny walczyły samotnie?
Podczas II wojny U-Booty walczyły w grupach. Wcześniej, w czasie I wojny, nie miały takiej możliwości – na co zwrócił uwagę Karl Dönitz.
Kara śmierci w Wehrmachcie
Kara śmierci w Wehrmachcie stanowiła stosunkowo częste zjawisko. O tym jak ją przeprowadzano wspominał żołnierz Wehrmachtu Gottlob Herbert Bidermann.
Inwazja na Sycylię – jak ukryć ją przed przeciwnikiem?
Aliancka inwazja na Sycylię miała być jak największym zaskoczeniem dla państw Osi. W tym celu przeprowadzono m.in. operację „Mincemeat”.
Inwazja na Okinawę – podczas japońskiego święta narodowego
Amerykańska inwazja na Okinawę była wyjątkowo bolesna dla Japonii, ponieważ przeprowadzono ją w czasie japońskiego święta narodowego.
Włoskie okręty podwodne w obronie Sycylii
Włoskie okręty podwodne próbowały przeciwstawić się siłom alianckim, dokonującym inwazji na Sycylię. Ich możliwości były jednak niewielkie.
Fałszywe miny podczas Powstania Warszawskiego
Podczas Powstania warszawskiego, aby wprowadzić Niemców w błąd, Polacy zakładali fałszywe pola minowe – zniechęcające wroga przed atakiem.
Jak polować samolotem na U-Booty?
W 1942 r. polscy lotnicy z 304 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej” przeszli specjalne szkolenie, w którym nauczono ich tego, jak z powietrza zwalczać niemieckie U-Booty.
„Filipinki” – powstańcze granaty
Podczas Powstania warszawskiego Polacy korzystali z granatów, jakimi były tzw. „Filipinki”. Choć czasem niebezpieczne, stanowiły groźną broń.