World War 2 Timeline

Informacje o źródle:

Link: http://www.worldwar-2.net

Rodzaj materiału: Strona internetowa

Wersje językowe: Angielska

Tematyka: Witryna poświęcona jest ogólnej historii II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem kalendarium wydarzeń.

Wrażenia:

Na początku przeprowadźmy mały eksperyment. Do wyszukiwarki Google wpiszmy frazę „world war 2”, jakby nie było to, co przychodzi do głowy jako pierwsze, gdy poszukujemy anglojęzycznych informacji o II wojnie światowej. Według stanu na 25 sierpnia 2009 roku na drugim miejscu, tuż za angielską formą Wikipedii, znajduje się „World War 2 Timeline”. Czemu zawdzięcza tak wysoką pozycję? Przyznam szczerze, że sam nie wiem.

Wydaje się, iż zbudowanie strony dotyczącej całości zagadnień drugowojennych nie jest kwestią prostą. Wiem to z autopsji i mam świadomość, że jeszcze wiele lat będę musiał uzupełniać swoje dane, a i tak nie zadowolę wszystkich użytkowników. Zbudowanie kalendarium wydarzeń wydaje się rzeczą prostszą. Taką, której można poświęcić mniej czasu i uwagi. „World War 2 Timeline”, jak sama nazwa wskazuje, to witryna prezentująca nam przegląd wydarzeń z okresu 1939-45. Całość tekstów pogrupowana została tematycznie. Niestety, mimo iż odnośników na stronie znajdziemy sporo, nawet w połowie nie wyczerpuje ona zakresu informacji. Moją uwagę przykuła wysoka pozycja w wyszukiwarce Google, która dla Polaków stała się symbolem grzebania w Internecie. Mierzi mnie zatem fakt, iż tak wysokie miejsce okupuje produkt na średnim poziomie. Kolejne kalendaria nie są wyczerpujące. Tekst dotyczący kampanii wrześniowej jest ubogi w informacje, wśród których często brakuje rzeczy podstawowych. Na koniec zostawiłem sobie kwestię prezencji strony. Grafika nie powala na kolana, przygotowana została dawno temu i ewidentnie wymaga przerobienia. Mimo wszystko strona nie wygląda archaicznie. Co najwyżej przedpotopowo, ale to już raczej kwestia gustu.