War over Holland

Informacje o źródle:

Link: http://www.waroverholland.nl

Rodzaj materiału: Strona internetowa

Wersje językowe: Angielska, holenderska

Tematyka: Witryna poświęcona kampanii francuskiej w holenderskim wydaniu, czyli atakowi Niemiec na jeden z krajów niderlandzkich.

Wrażenia:

Po raz kolejny obiekt moich zainteresowań znalazłem przez przypadek. I wyjątkowo nie mówię w tym wypadku o pięknej kobiecie poznanej w tramwaju. „War over Holland” to strona internetowa, która powstała w 2005 i stopniowo zaczęła piąć się na wyższe szczeble w internetowej hierarchii. Dopiero w 2009 roku osiągnęła kształty, które znamy dzisiaj. Sieć pełna jest perełek tego rodzaju, trzeba je jednak odkryć. Z dziecięcą pasją podróżnika zagłębiłem się w świat Allerta M.A. Goossensa.

Na wstępie muszę powiedzieć kilka słów o autorze. Goossens to holenderski historyk i specjalista od zagadnień drugowojennych, który, jak sam tłumaczy, zafascynowany kampanią francuską zdumiał się niewielkimi zasobami Internetu, gdzie ciężko znaleźć szczegółowe informacje dotyczące konfliktu. Napisanie bogato dokumentowanej i stale rozwijanej strony zajęło mu kilka lat, ale na końcowe efekty warto było czekać. Dziś otrzymujemy prawdziwe kompendium wiedzy związanej z zagadnieniami obrony Holandii. Witryna dopracowana jest w każdym szczególe – od detali graficznych po świetne teksty tłumaczone na język angielski. Dostępne są też holenderskie wersje językowe na tzw. „sister sites”, do których dostęp uzyskujemy z tekstu powitalnego dotyczącego autora projektu. Goossens proponuje nam kalendarium wydarzeń, w którym drobiazgowo opisuje każdy dzień zmagań. Nie stroni od uwag militarnych i politycznych, wplata elementy biografii najważniejszych postaci, zestawienia sił i środków oraz opisy broni. Obok licznych odniesień do dokumentów znaleźć można mapy i ilustracje, które uzupełniają świetną narrację i plastyczny opis. W konsekwencji „War over Holland” to praca niemal kompletna i poświęcona tematowi słabo udokumentowanemu, dzięki czemu zyskuje na oryginalności. Bieżące aktualizacje pozwalają mniemać, iż rozwój następować będzie cyklicznie, a kolejne informacje będą stale uzupełniane przez zdolnego historyka, który pokazał, iż pisanie o wojnie można sprowadzić do jej niewielkiego skrawka, czyniąc to w sposób perfekcyjny.