Varsavske Povstani

Informacje o źródle:

Link: http://varsavskepovstani1944.wz.cz

Rodzaj materiału: Strona internetowa

Wersje językowe: Czeska

Tematyka: Czeska strona poświęcona historii Powstania Warszawskiego – starcia z Niemcami, kalendarium wydarzeń i wiele innych równie ciekawych sekcji.

Wrażenia:

„Kilka lat temu zgłosił się do mnie autor pewnej strony internetowej, proponując tradycyjną formę promocji strony internetowej, a więc wymianę linkami. Jakież było moje zdziwienie, gdy zapoznałem się z treścią jego serwisu. Powstanie Warszawskie? Nic w tym dziwnego. Po czesku? Tutaj sprawy zaczynają być interesujące.

Varsavske Povstani to świetna, bogato udokumentowana strona, na której uważny czytelnik znajdzie masę informacji dotyczących polskiego zrywu niepodległościowego. Co ważne, ze względu na wersję językową, trafia ona do nowego grona użytkowników Internetu i miłośników historii za miedzy. Nasi południowi sąsiedzi mają okazję przeczytać o bohaterskich powstańcach, a rozmiary witryny sprawiają, iż znajdziemy tam informacje zarówno ogólnikowe, jak i szczegółowe. Oryginalny wortal redagowany jest przez jedną osobę i, jak głosi napis powitalny, to jedyna strona internetowa poświęcona Powstaniu Warszawskiemu napisana w języku czeskim. Szkoda, że nie mamy do dyspozycji innych wersji językowych, które ułatwiłyby zapoznanie się z materiałami czytelnikom nie znającym czeskiego. Tak czy inaczej, Jakub Lewandowski wykonał kawał świetnej pracy, tworząc serwis stojący na wysokim poziomie merytorycznym. Serwis będzie w przyszłości rozbudowany, co zdradzają nam działy nieprzygotowane, choć opisane w menu. Jeśli chodzi o kwestie grafiki – strona zbudowana jest na starym systemie ramek. Nie każdemu przypadnie do gustu właśnie takie rozwiązanie, choć całość prezentuje się estetycznie, a nawigacja jest łatwa (pod warunkiem, że znamy czeski, co wypada tutaj zaznaczyć jeszcze raz).