Historycy z Polski, Rosji i Niemiec na konferencji

Informacje o źródle:

Link: Fakty.interia.pl

Autor: –

Rodzaj materiału: news

Wersje językowe: polska

Tematyka: informacja dotycząca rozpoczęcia konferencji polskich, niemieckich i rosyjskich historyków dot. historii II wojny światowej.

Wrażenia:

W związku ze zbliżającą się rocznicą wybuchu II wojny światowej rodzime portale coraz częściej raczą nas informacjami związanymi albo z obchodami tego wydarzenia, albo z odniesieniami do konfliktu. 1 lipca 2010 roku Berlin był świadkiem zainicjowania niezwykle ważnej konferencji trójstronnej, podczas której historycy z Polski, Niemiec i Rosji mieli wyjaśnić pewne nieścisłości historyczne i przedyskutować kwestię wspólnego spojrzenia na wydarzenia z przeszłości.

Interpretacja faktów to z reguły kwestia wewnętrzna historyków z danego kraju. Ilu historyków, tyle spojrzeń na wydarzenia z przeszłości. Nic zatem dziwnego, iż od lat podejmuje się starania, aby wszystkie niejasności wyjaśniać wspólnie i kreować jednolitą wizję historii II wojny światowej, która tyle już razy poróżniła sąsiadujące ze sobą kraje. Podczas drugiego spotkania historyków z Polski, Niemiec i Rosji, które tym razem miało miejsce w Berlinie, omówiono ważne problemy dotyczące przede wszystkim okupacji i eksterminacji ludności. To właśnie na tym polu najczęściej dochodzi do starć, gdy poróżnione strony kłócą się o rozmiar barbarzyńskich procederów niemieckich i radzieckich. Autor artykułu sygnalizuje problematykę, cytując szefa niemieckiej dyplomacji, Guido Westerwelle. Przekazuje też najważniejsze dane dotyczące spotkania. Szkoda tylko, iż wydarzeniu poświęcono tak niewiele miejsca. Być może konferencja nie jest sprawą priorytetową na styku polityki historycznej trzech krajów, jednakże nie wolno bagatelizować wagi wydarzenia lub odbierać mu rangi. Jeśli chodzi o sam artykuł, napisany jest językiem przystępnym, aczkolwiek nie da się nie zauważyć kilku wpadek stylistycznych i literówek, które psują nieco dobre wrażenie. Grunt jednak, iż spotkanie zostało odnotowane, gdyż o takich inicjatywach warto wiedzieć i pamiętać.