Cichociemni

Informacje o źródle:

Link: http://www.cichociemni.ovh.org

Rodzaj materiału: Strona internetowa

Wersje językowe: Polska

Tematyka: Witryna poświęcona polskim cichociemnym, ich historii, zadaniom bojowym oraz ciekawostkom związanym z funkcjonowaniem oddziału.

Wrażenia:

Cichociemni zapisali piękną kartę polskiej historii podczas II wojny światowej. Ich wkład w walkę Polskiego Podziemia oraz bohaterskie akcje przysporzyły formacji popularności, o której nie wolno zapominać nawet w kilkadziesiąt lat po zakończeniu konfliktu. Już choćby z tego względu projekt „Cichociemni” jest wartościowy, prezentując bogatą dokumentację działań tej niecodziennej jednostki bojowej.

Na wstępie muszę zaznaczyć, iż witryna ta jest mi szczególnie bliska, choćby ze względu na znajomość z jej autorem. Kuba Zimoch solidnie napracował się przy okazji tworzenia własnego wortalu, wybierając sobie temat trudny, choć ciekawy. Trudny, bo dokumentacja dotycząca działalności cichociemnych nie jest tak bogata, jak w przypadku mniej szczegółowych zagadnień. Interesujący, bo wzbudzający dreszczyk emocji za każdym razem, gdy czytamy o misji polskiego oddziału, o żołnierzach ryzykujących życie za każdym razem, gdy przyszło im wykonywać rozkazy dowództwa. Co znajdziemy na stronie? Szczegółowe omówienie historii cichociemnych, z uwzględnieniem szkolenia żołnierzy, wyboru nazwy, a nawet opracowania specjalnego Znaku Spadochronowego. Jest szereg ciekawostek dotyczących misji bojowych, są czytelnie rozrysowane trasy przelotu. Wreszcie to, co najważniejsze, a więc sekcja poświęcona misjom cichociemnych, w której autor pokusił się o zestawienie poszczególnych operacji oraz krótkie omówienie ich założeń i celów. Całości dopełnia lista skoczków. Graficznie strona nie wyróżnia się spośród tłumu innych. Jest natomiast świetnym miejscem, do którego przynajmniej raz musi trafić każdy miłośnik historii II wojny światowej.