Nicholas Alkemade – wypadł z samolotu i… przeżył

O tym, że na wojnie trzeba mieć przede wszystkim szczęście dobitnie przekonał się Nicholas Alkemade. Brytyjski lotnik służył jako strzelec na bombowcu Avro Lancaster. 24 marca 1944 roku, podczas jednej z wypraw bojowych, w czasie której bombardowano Berlin, jego samolot został silnie ostrzelany przez niemieckiego Junkersa. Lancaster stanął w płomieniach i tylko kwestią czasu było jego rozbicie. Alkemade i jego koledzy postanowili się ratować, skacząc ze spadochronami. Okazało się jednak, że sprzęt Alkemade’a jest niesprawny. Zdesperowany lotnik wyskoczył z płonącego bombowca bez spadochronu. Mogłoby się wydawać, że upadku z tej wysokości nie przeżyłby nikt. Tyle że Alkamade przeżył!

Swobodny spadek z wysokości ponad 5 tys. metrów zakończył na ramionach sosen. Przeleciał przez gałęzie, które zamortyzowały upadek, a następnie wpadł w głęboką zaspę śniegu. Prócz zadrapań i skręconej nogi nic mu się nie stało. Lotnika szybko przechwycili Niemcy, którzy oczywiście nie chcieli uwierzyć w jego – nieprawdopodobną przecież – wersję wydarzeń. Alkemade pozostał w niewoli do maja 1945 roku, a następnie powrócił do ojczyzny, gdzie zmarł w 1987 roku. Część jego kolegów z Lancastera miała mniej szczęścia. Pilotujący samolot Jack Newman zginął w katastrofie. Razem z nim śmierć poniosło trzech innych członków załogi.

Szczęśliwy upadek brytyjskiego lotnika należy rozpatrywać w kategoriach cudu. Nie był jednak jedynym człowiekiem, który przeżył skok z samolotu bez spadochronu. Podobna historia przytrafiła się radzieckiemu porucznikowi Ivanovi Chisovowi, którego w 1942 roku zestrzelił niemiecki myśliwiec. W styczniu 1943 roku amerykański lotnik Alan Magee przeżył upadek z zestrzelonego B-17. Jak to możliwe, że wszyscy trzej przeżyli? Fizyka! Ze względu na powierzchnię, ale i tarcie prędkość, jaką może rozwinąć spadający w ten sposób człowiek jest ograniczona. To z kolei sprawia, iż możliwe jest – przy odpowiednich warunkach – wyhamowanie części pędu przed uderzeniem o ziemię. Właśnie to przytrafiło się Alkemade.