Czołg PzKpfw. VI Tiger I – recenzja książki

Rok wydania – 2021

Autor – David Fletcher, David Willey

Wydawnictwo Almapress

Liczba stron – 164

Seria wydawnicza – Panorama Techniki Wojskowej

Tematyka – książka w całości poświęcona jednej z najważniejszych konstrukcji pancernych okresu II wojny światowej – obserwacje na temat użytkowania, dane techniczne i wyniki rekonstrukcji czołgu Tiger I.

Czołg PzKpfw. VI Tiger to jedna z najpopularniejszych i najbardziej cenionych w gronie historyków konstrukcji II wojny światowej. Do dzisiaj na forach internetowych toczą się niekończące dysputy na temat wyższości Tigerów nad innymi maszynami. Nie ma co się wdawać w te dywagacje, dość powiedzieć, że Tigery doskonale sprawdziły się na polach bitew, wyznaczając pewne standardy konstrukcyjne i technologiczne, do których równali późniejsi projektanci broni pancernej. Nie dziwi mnie zatem, że w świetnie rozwijającej się serii „Panorama techniki wojskowej” Wydawnictwa Almapress przyszedł czas na PzKpfw. VI. Zważywszy na zainteresowanie czytelników dotychczasowymi opracowaniami zbiorczymi na temat broni pancernej, nie mam żadnych wątpliwości, iż kolejna produkcja od Almapress spotka się z dużym uznaniem.

Nad publikacją pracował sztab ludzi, którzy specjalizują się nie tylko w historii broni pancernej, ale i rekonstrukcjach. Efekt ich prac możemy zresztą oglądać na kartach książki – udało się im bowiem odtworzyć oryginalnego Tygrysa, co pozwoliło im nie tylko zgłębić specyficzne aspekty techniczne jednostki, ale i doświadczyć tego, co towarzyszyło ówczesnym budowniczym i załodze czołgu. Ogromnym atutem publikacji są doskonałe wręcz zdjęcia. Mam wrażenie, że przebijają nawet to, co znamy z poprzednich części serii. Wystarczy spojrzeć na rozdział szósty, w którym omówiono różne aspekty związane z silnikami. Ilustracje są genialne i tak szczegółowe, że nawet nie będę udawał, że byłem je w stanie zrozumieć, mimo bardzo dobrych opisów.

Opracowanie zostało zbudowane w sposób nieomal wzorcowy. Autorzy koncentrują się na bodaj wszystkich najważniejszych aspektach związanych z wykorzystaniem czołgów Tiger. Stosunkowo najsłabiej prezentują się fragmenty poświęcone samej walce i wykorzystaniu bojowym, gdyż jest ich zwyczajnie zbyt mało, by oddać ten element historii Tigera. Szkoda, bo był tu jeszcze potencjał na podkręcenie jakości merytorycznej opracowania. Trzeba natomiast docenić formę narracji. Jest przystępnie tam, gdzie potrzeba, a tam, gdzie autorzy adresują swój tekst do fachowców nie bawią się w uproszczenia. Trzeba zatem zasiąść do lektury ze świadomością potencjalnych trudności i z dużą dozą samoakceptacji. W końcu nie każdy musi być ekspertem w dziedzinie broni pancernej, a poziom akurat tej publikacji może wpędzić w kompleksy.

Doskonale zostało zaprezentowane zestawienie rozwoju konstrukcji, planów budowy, funkcjonalności czołgu. Ba, autorzy – korzystając zapewne ze swoich bogatych doświadczeń rekonstruktorskich – zagłębiają się w takie kwestie jak prowadzenie czołgu czy jego konserwacja. Nie są to tematy, które dla większości czytelników będą szczególnie fascynujące, ale i tu – eksperci niewątpliwie je docenią. W konsekwencji książka jest po prostu ucztą dla koneserów, a dla miłośników historii militariów jest to zwyczajnie must-have-must-read i nawet nie ma się co zastanawiać.

Ocena: