Przez blisko sześć lat koalicja aliancka zyskiwała kolejnych popleczników, tworząc potężny sojusz militarno-polityczny. Mimo deklarowanych szczytnych ideałów, nie wszystkie państwa zostały potraktowane jednakowo. Przez lata arbitralne rozstrzygnięcia aliantów były źródłem napięć i konfliktów międzynarodowych. Wypracowany jeszcze w czasie II wojny światowej nowy ład okazał się jednak na tyle trwały, iż zagwarantował pokojowe współistnienie największych mocarstw.
NOWOŚCI
„Festung Oberschlesien” – walki o Górny Śląsk w latach 1944-1945
Górny Śląsk miał być jednym z ostatnich bastionów obrony III Rzeszy – nic dziwnego, iż cały region zamieniono w doskonale ufortyfikowaną, przygotowaną do odparcia ataku twierdzę. Armia Czerwona była jednak w stanie przełamać szaleńczy opór Niemców.
Operacja „Frantic” i amerykańska baza w Połtawie
Operacja lotów wahadłowych z wykorzystaniem radzieckich baz była jednym z ważniejszych przedsięwzięć alianckiego lotnictwa w 1944 roku. Zakończyła się połowicznym sukcesem i przyczyniła do rozpadu sojuszu. Jednym z punktów zapalnych była kwestia pomocy dla Powstania Warszawskiego.
Jak Sowieci zareagowali na amerykańskich żołnierzy? „Wielkie wrażenie”.
Ich zachowanie, zwyczaje, wyposażenie zrobiły na Sowietach spore wrażenie, nawet jeśli część radzieckich żołnierzy z pogardą patrzyła na „kapitalistów z Zachodu”, którzy bezczelnie żuli gumy, trzymali ręce w kieszeniach w trakcie rozmów z przełożonymi i nie salutowali starszym stopniem…