5 czerwca

1936 – z podbitych Etiopii, Erytrei i Somalii Włosi utworzyli Włoską Afrykę Wschodnią.

1940 – na froncie francuskim niemieckim jednostkom udało się sforsować linię rzeki Somma.

1940 – polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich została ewakuowana spod Narviku jako ostatnia aliancka jednostka.

1942 – zakończyła się jedna z najważniejszych i przełomowych bitew powietrzno-morskich na Pacyfiku. W rejonie Midway Amerykanie zatopili aż cztery japońskie lotniskowce.

1942 – Niemcy zakończyli eksterminację części ludności żydowskiej (według szacunków nawet do 8 tys. ludzi) w Kowlu.

1942 – amerykański Kongres przyjął ustawę, na mocy której USA wypowiedziały wojnę sojusznikom III Rzeszy – Bułgarii, Rumunii i Węgrom.

1943 – prawdopodobnie w wyniku donosu Gestapo otoczyło kościół św. Aleksandra w Warszawie, gdzie odbywała się ceremonia ślubu oficera oddziału Armii Krajowej „Osa-Kosa 30”. W wyniku obławy aresztowanych Niemcy aresztowali kilkudziesięciu członków Polskiego Podziemia, co sparaliżowało działalność oddziału likwidacyjnego AK.

1943 – w wyniku rany postrzałowej w Warszawie zmarł polski poeta Wacław Bojarski.

1943 – alianckie lotnictwo poważnie uszkodziło włoskie pancerniki „Vittorio Veneto”, „Littorio” oraz „Roma” w wyniku nalotu na port w Spezii.

1945 – alianci powołali do życia Międzysojuszniczą Rade Kontroli, która miała nadzorować okupację i przebieg denazyfikacji w Niemczech.

1947 – w trakcie przemówienia na Uniwersytecie Harvarda sekretarz stanu USA George Marshall zadeklarował gotowość udzielenia pomocy gospodarczej krajom Europy, co stało się podstawą przyjęcia Planu Marshalla.