17 lutego

1940 – fińskie wojska rozpoczęły obronę na drugiej linii umocnień, cofając się coraz głębiej pod naporem Armii Czerwonej.

1941 – Niemcy aresztowali ojca Maksymiliana Marię Kolbego, który został przewieziony na Pawiak. Po kilku tygodniach uwięzienia został przetransportowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

1943 – na froncie wschodnim Niemcy przeprowadzili operację „Ziethen”, której głównym założeniem było wyprowadzenie 2. Korpusu Armijnego z kotła pod Demiańskiem. Ostatecznie, po kilku dniach walk, z okrążenia wyrwało się 100 tys. żołnierzy Wehrmachtu.

1944 – rozpoczął się amerykański atak lotniczy przeciwko japońskiej bazie morskiej na wyspie Truk, znajdującej się w archipelagu Karoliny. Po dwudniowych walkach japońska baza została zniszczona, co uniemożliwiło jej wykorzystanie w końcowej fazie wojny na Pacyfiku.

1944 – w czasie bitwy o Monte Cassino nacierający Korpus Nowozelandzki zdobywa wzgórze 445.

1945 – siły Armii Czerwonej wyzwoliły Poznań. Wciąż trwały walki o zdobycie Cytadeli.

1945 – doszło do spotkania gen. Władysława Andersa z gen. Haroldem Alexandrem, w czasie którego Anders zakwestionował wyniki konferencji jałtańskiej jako krzywdzące dla Polski.