16 sierpnia

1941 – odbyło się pierwsze posiedzenie polsko-radzieckiej komisji wojskowej, która miała regulować powstanie Wojska Polskiego w ZSRR.

1941 – oddział niemieckiego SD rozstrzelał w Kostopolu blisko 500 Żydów.

1943 – siły włoskie i niemieckie zakończyły ewakuację wojsk z Sycylii przez Cieśninę Messyńską – łącznie 77 tys. żołnierzy.

1944 – walki w Warszawie koncentrowały się głównie na Starym Mieście. Bataliony „Zośka” i „Czata” bezkustecznie próbował przebić korytarz dla polskich sił z Kampinosu. Józef Stalin poinformował Winstona Churchilla o decyzji nieudzielania wsparcia powstaniu.

1944 – w czasie walk na Starówce zginęli poeci Tadeusz Gajcy oraz Zdzisław Stroiński.

1944 – zakończyła się bitwa pancerna pod Studziankami, w czasie której wojska polsko-radzieckie (polska 1. Brygada Pancerna) pokonały Niemców.

1944 – zakończyła się druga konferencja w Quebec, podczas której przywódcy USA i Wielkiej Brytanii wypracowali wspólne podejście do statusu powojennych Niemiec.

1945 – w Moskwie podpisana została umowa polsko-radziecka regulująca podział reparacji wojennych – Polska miała dostać 15% dostaw z puli Sowietów. Dodatkowo obie strony zawarły „układ węglowy”, na mocy którego Polska miała dostarczać surowiec ZSRR po zaniżonych cenach.

1945 – Armia Czerwona wylądowała na Sachalinie.