16 kwietnia

1940 – uchwałą Komitetu Ministrów dla Spraw Kraju w okupowanej Polsce utworzono system Sądów Kapturowych.

1941 – w nocy z 15 na 16 kwietnia 1941 r. na Morzu Śródziemnym doszło do starcia Brytyjczyków i Włochów w rejonie wysp Querqenna. Bitwa zakończyła się zatopieniem 5 włoskich transportowców oraz 3 niszczycieli. Brytyjczycy stracili niszczyciel „Mohawk”. Niemcy dokonali w tym czasie nalotu na port w Pireusie, zatapiając sześć statków.

1943 – w związku z odkryciem przez Niemców masowych grobów polskich oficerów zamordowanych w rejonie Katynia Rząd RP na Emigracji zwrócił się z prośbą o przeprowadzenie dochodzenia do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża.

1943 – brytyjskie niszczyciele „Pakenham” i „Paladin” zatopiły na Morzu Śródziemnym włoski torpedowiec „Cigno”.

1943 – Amerykanie złamali japoński kod, co umożliwiło im ustalenie trasy przelotu adm. Isoroku Yamamoto i zorganizowanie zasadzki.

1944 – w nocy z 15 na 16 kwietnia 1944 r. oddziały 14. Dywizji Grenadierów SS zamordowały w Chodaczkowie Wielkim kilkuset Polaków. Dokładna liczba ofiar nie została ustalona.

1945 – Armia Czerwona rozpoczęła operację berlińską, której głównym celem było zdobycie stolicy III Rzeszy.

1945 – niemiecki statek transportowy „Goya” został zatopiony przez radzieckie lotnictwo i okręty podwodne na Morzu Bałtyckim. Na jego pokładzie znajdowało się wielu uciekinierów z opuszczanych przez Niemców terytoriów (głównie Prus Wschodnich). Zginęło ponad 5 tys. osób.

1945 – armia jugosłowiańska rozpoczęła operację triesteńską w celu wyzwolenia spod niemieckiej okupacji rejonu Triestu i Rijeki.

1947 – na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz powieszony został były komendant kompleksu Rudolf Höss.