12 listopada

1940 – w nocy z 11 na 12 listopada alianci przeprowadzili nalot na włoski port w Tarencie. W wyniku ataku uszkodzone zostały 3 pancerniki, 1 krążownik i 2 niszczyciele. W tym samym czasie w Cieśninie Otranto alianci zatopili 4 włoskie transportowce.

1942 – wojska alianckie wkroczyły do Tobruku. Po szybkiej ofensywie twierdza została zajęta niemal z marszu, umożliwiając sprzymierzonym utworzenie ważnego punktu zaopatrzeniowego.

1942 – siły amerykańskie i japońskie starły się w tzw. I bitwie morskiej o Guadalcanal. Amerykanie dokonali wcześniej udanego desantu na Wyspach Salomona. Bitwa została sprowokowana japońską próbą zbombardowania lotniska na Guadalcanal. Bilans strat przemawiał na korzyść Japończyków – za cenę 2 niszczycieli zatopili 2 krążowniki i 4 niszczyciele US Navy, a dodatkowo uszkodzili 2 kolejne krążowniki.

1944 – powołano do życia Centralny Komitet Żydów w Polsce, którego głównym zadaniem było dokumentowanie zbrodni niemieckich popełnionych na narodzie żydowskim. Komitet zajmował się również udzielaniem wsparcia ocalałym z Holocaustu. Działał do 1950 roku.

1944 – w wyniku nalotu alianckiego lotnictwa zatopiony został niemiecki pancernik „Tirpitz”. Okręt znajdował się w porcie w norweskim Tromso, gdzie dokonywano niezbędnych napraw. Utrata pancernika była poważnym osłabieniem dla Kriegsmarine, umożliwiając alianckim okrętom kontrolowanie żeglugi w zachodniej i północnej części Europy.

1948 – zapadły wyroki w procesie japońskich zbrodniarzy wojennych. Międzynarodowy Trybunał Wojskowy dla Dalekiego Wschodu w Tokio skazał na śmierć siedmiu oskarżonych, w tym wieloletniego premiera Japonii gen. Hideki Tojo. Wyroki wykonano przez powieszenie.