Włoscy Bersalierzy kontra czołgi Mk II Matilda

W pierwszym okresie wojny w Afryce Północnej – toczonej między Włochami a Wielką Brytanią – za jedną z najgroźniejszych brytyjskich broni uchodziły czołgi Mk II Matilda. Wyjątkową skutecznością wykazały się zwłaszcza w czasie operacji „Compass”, czyli rozpoczętej w grudniu 1940 r. udanej brytyjskiej kontrofensywy. Nacierające wówczas Matildy były często dla Włochów, słabo uzbrojonych w broń ppanc., niemal nie do zniszczenia.

Najlepszym tego przykładem był zakończony sukcesem atak Mk II Matild na włoski obóz wojskowy w Nibeiwie. Wówczas brytyjskie czołgi szybko rozprawiły się z włoskimi czołgami M11, a następnie umożliwiły piechocie zajęcie Nibeiwy. Włoski lekarz wojskowy będący na miejscu tego starcia, podsumował Mk II Matildy w bardzo wymowny sposób, określając je jako „najbliższą piekłu rzecz, jaką kiedykolwiek widział”.

Czołgi Mk II Matilda w pobliżu Tobruku w listopadzie 1941 r. (Wikimedia/IWM, domena publiczna).

Sytuacja ta, bardzo korzystna dla brytyjskich czołgistów, nie utrzymywała się jednak zbyt długo. Kiedy 15 maja 1941 r. wyruszyła kolejna brytyjska ofensywa – operacja „Brevity” – to Włosi byli już lepiej przygotowani, a uchodzący za elitę Bersalierzy mieli zadać Matildom poważny cios.

Doszło do tego w momencie ataku Brytyjczyków, w którym wzięły udział łącznie 24 Mk II Matildy. 12 z nich należało do szwadronu C, który przypuścił bezpośredni atak na stanowiska dział przeciwpancernych kal. 47 mm obsługiwanych przez 8 Pułk Bersalierów. Nie minęła nawet godzina, gdy 7 spośród tych czołgów zostało zniszczonych ogniem włoskich dział. Były to poważne straty, które zaskoczyły i zaniepokoiły Brytyjczyków. Ponadto, wkrótce 5 kolejnych Mk II Matild zostało zniszczonych –  tym razem przez czołgi niemieckiego Afrika Korps Erwina Rommla.

Dlatego też operacja „Brevity” nie zakończyła się sukcesem, a na utratę Mk II Matild skarżył się nawet sam premier Winston Churchill. Włosi z kolei cieszyli się z odniesionego zwycięstwa, które pozytywnie wpłynęło na ich morale. Za sprawą Bersalierów okazało się bowiem, że nie są one tak „niezniszczalne”, jak wcześniej sądzono. Co też ciekawe, dowódca 8 Pułku Bersalierów – pułkownik Ugo Montemurro – został za zniszczenie Mk II Matild odznaczony przez Niemców Krzyżem Żelaznym I klasy. Było to niewątpliwe wyróżnienie świadczące o tym, że nawet niemieccy dowódcy – na ogół niezbyt przychylnie oceniający włoskich żołnierzy – uznali akcję płk Montemurry za godną pochwały.

Bibliografia:

T. Pawłowski, „Niezasłużona legenda: Matilda II” [w:] „Historia Wojsko i Technika”, nr spec. 4/2016.

J. Latimer, „Wojna na pustyni 1940. Operacja Compass”, Poznań 2009.

Fotografia tytułowa: włoscy Bersalierzy w Afryce Północnej w 1941 r. Wikimedia, Bundesarchiv, Bild 101I-783-0119-23A / Dörner / CC-BY-SA 3.0.

Marek Korczyk