Ronald Reagan w czasie II wojny światowej – od aktora do prezydenta

Czy Ronald Reagan – jeden z najsłynniejszych amerykańskich prezydentów – brał udział w II wojnie światowej? Tak, choć nie uczestniczył w walkach. Wynikało to z faktu, że miał zbyt słaby wzrok, a amerykańskie komisje wojskowe były wobec tego bardzo wyczulone (choć miłośnicy kultowego filmu „Pearl Harbor“ mogą pamiętać, że niektórzy żołnierze znajdowali na to sposób).

Po przejściu kursów Reagan już w maju 1937 roku został podporucznikiem w rezerwowym korpusie kawalerii amerykańskiej. Wybuch wojny na Pacyfiku pociągnął za sobą mobilizację znacznych sił. Dlatego też w kwietniu 1942 roku skierowano go do służby czynnej. Przeszedł wówczas badanie w komisji lekarskiej, które przesądziło o tym, że nigdy nie wziął udziału w walkach. Miał na to zbyt słaby wzrok. Wiąże się z tym zabawna anegdotka.

– Jeśli wyślemy pana na front, mógłby pan strzelić do generała – powiedział mu jeden z lekarzy.

– Tak – dodał drugi. – I by pan spudłował.

W związku z tym przyszły prezydent został oficerem łącznikowym Biura Portu i Transportu w Forcie Mason w Kalifornii. Jednak już w maju udało mu się przenieść do Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych (USAAF). Dostał przydział do 18th AAF Base Unit, zwanej First Motion Picture Unit – czyli Pierwszej Jednostki Filmowej. Reagan „w cywilu” był aktorem i dowództwo niewątpliwie uznało, że najlepiej przysłuży się armii, wykorzystując swoje zdolności aktorskie.

Przez większość wojny Reagan służył w Pierwszej Jednostce Filmowej, pracując głównie nad filmami szkoleniowymi dla Sił Powietrznych. Jego jednostka wyprodukowała w sumie 400 filmów, wśród których najistotniejsze były symulacje związane z bombowcami B-29. Ponadto Reagan – awansowany na porucznika – służył od stycznia do lipca 1943 roku w jednostce pokazowej „This is the Army” w Burbank w Kalifornii. Wówczas otrzymał awans na kapitana. Oprócz tego w styczniu 1944 roku Reagan prowadził kampanię promocyjną na rzecz zakupu obligacji wojennych. Czynną służbę wojskową zakończył 9 grudnia 1945 roku w randze kapitana armii.

Jako ciekawostkę można dodać, że w czasie służby w Pierwszej Jednostce Filmowej Reagan zdobył taśmę filmową przedstawiającą wyzwolenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Postanowił ją zachować jako cenny dowód, gdyż już wtedy uznał, że w przyszłości mogą trafić się ludzie negujący istnienie Holokaustu.

Bibliografia:

– Peter Schweizer, „Wojna Reagana”

– National Museum of the United States Air Force.

– Ronald Reagan Presidential Library.

Fotografia: Kapitan Ronald Reagan podczas pracy w 1st Motion Picture Unit w Kalifornii. Lata 1943-44. Wikimedia, domena publiczna. Koloryzacja: Marek Korczyk.

Marek Korczyk