ORP „Orzeł” podczas polowania na okręty i statki przeciwnika korzystał ze swoich „uszu”, czyli hydrofonów. Jak one działały?
Polski niszczyciel – lepszy niż pałac?
Czy polski niszczyciel był lepszy od pałacu? Służący na „Błyskawicy” Wincenty Cygan przekonuje, że pod pewnymi względami tak.
ORP Horodyszcze – okręt dwa razy samozatopiony
Polski monitor rzeczny ORP Horodyszcze patrolował wody śródlądowe II RP. W czasie wojny zasłynął z tego, że został dwukrotnie samozatopiony.
Martwy żołnierz Wehrmachtu zostaje strachem na wróble
Na froncie wschodnim żołnierze często nie mieli spokoju nawet po śmierci. Pewien poległy żołnierz Wehrmachtu został nawet przez Sowietów użyty jako strach na wróble.
Włoski ciężki krążownik „Zara”
Włoski ciężki krążownik „Zara” był jednym z nowych okrętów Regii Mariny podczas II wojny. Choć wcześniej walczył w Hiszpanii, to nie zdołał przeciwstawić się brytyjskiej Royal Navy.
Jak gen. Stanisław Maczek został strzelcem Legii Cudzoziemskiej
Aby przedostać się z Francji do Wielkiej Brytanii w 1940 r., gen. Stanisław Maczek został starszym strzelcem francuskiej Legii Cudzoziemskiej.
Stanisław Skalski i jego pierwsza akcja bojowa
Stanisław Skalski już 1 września 1939 r. brał udział w swojej pierwszej akcji bojowej, w której zestrzelono niemieckiego Henschla Hs 126.
ORP „Błyskawica” a poczta pantoflowa
Na pokładzie niszczyciela ORP „Błyskawica” funkcjonowała wyjątkowo szybka poczta pantoflowa. Niestety, gorzej było z jej dokładnością.
ORP „Błyskawica” 1 września 1939 roku
1 września 1939 r. ORP „Błyskawica” płynęła w kierunku Wielkiej Brytanii, aby wspólnie z Royal Navy rozpocząć wojnę przeciwko III Rzeszy.
Pierwszy nocny desant spadochroniarzy w historii
Podczas alianckiej inwazji na Sycylię z 1943 r. przeprowadzono pierwszy nocny desant spadochroniarzy w historii.