1 listopada

1939 – z inicjatywy Józefa Sulińskiego ps. „Zawisza” w Warszawie utworzono organizację podziemną Polska Niepodległa. Jej członkowie rekrutowali się głównie z Zarządu Miejskiego Warszawy oraz grup robotniczych współpracujących w czasie przygotowań do obrony stolicy. W 1942 roku formacja została połączona z Armią Krajową. W szczytowym okresie mogła liczyć nawet do 20 tys. członków.

1940 – Turcja zadeklarowała neutralność w wojnie grecko-włoskiej.

1941 – Niemcy wkroczyli do Symferopola na Półwyspie Krymskim.

1942 – Niemcy zlikwidowali Getto w Tomaszowie Mazowieckim. Na terenie enklawy przebywało nawet do 14 tys. Żydów. Większość z nich została przewieziona w bydlęcych wagonach kolejowych do obozu koncentracyjnego w Treblince. Część więźniów Niemcy pozostawili na miejscu, wykorzystując ich następnie do robót w Obozie Pracy Przymusowej w Tomaszowie Mazowieckim.

1943 – amerykańskie wojska dokonały udanego desantu na okupowanej przez Japończyków wyspie Bougainville znajdującej się w archipelagu Wysp Salomona. Walki o wyspę trwały do końca wojny, kiedy to skapitulowały resztki broniących się w tym rejonie oddziałów japońskich.

1944 – polskie sieroty przybyłe do Wellington zostały oficjalnie powitane przez premiera Nowej Zelandii Petera Frasera. Następnie Polaków przetransportowano do leżącego o 150 km na północ Pahiatua, gdzie zlokalizowano obóz dla młodzieży i towarzyszących jej opiekunów.