Włoskie niszczyciele podczas samobójczego ataku

W 1941 roku niszczyciele włoskiej Regii Mariny – „Nazairo Sauro”, „Cesare Battisti” i „Daniele Manin” (wszystkie typu Sauro) – znalazły się w stanie okrążenia. Stacjonując w porcie w Massawie we Włoskiej Afryce Wschodniej były z jednej strony zablokowane przez Royal Navy, z drugiej zaś groził im atak lądowy, związany z aliancką ofensywą. W związku z tym okręty te wyruszyły na ostatni, niemal z założenia samobójczy atak.

Jako cel wybrano Port Sudan. Trójka niszczycieli wypłynęła w jego kierunku 2 kwietnia 1941 roku. Wkrótce też została dostrzeżona przez brytyjskie samoloty rozpoznawcze, które poinformowały dowództwo o ich lokalizacji. Niedługo potem na niebie pojawiły się bombowce torpedowe Fairey Swordfish, które 3 kwietnia zaatakowały włoskie niszczyciele. W odpowiedzi włoscy marynarze otworzyli ogień z działek przeciwlotniczych, który jednak nie był w stanie odeprzeć ataku brytyjskich lotników. Włoskie niszczyciele „Nazairo Sauro” i „Daniele Manin” zostały zatopione, prowadząc ogień przeciwlotniczy tak długo, jak tylko było to możliwe. „Cesare Battisti” z kolei zdołał dopłynąć do wybrzeży Arabii, gdzie jednak – wobec braku możliwości dalszej walki – został zatopiony przez swoją załogę. Na tym zakończył się ten samobójczy – przeprowadzony niemal w japońskim stylu – atak włoskich niszczycieli.

Włoski niszczyciel „Francesco Nullo” typu Sauro (Wikipedia, domena publiczna).

Ponadto, był to koniec historii niszczycieli typu Sauro. Czwarty okręt tego typu, „Francesco Nullo” (nazwany na cześć bohatera polskiego Powstania styczniowego z lat 1863-1864), został zniszczony już wcześniej, 21 października 1940 roku. Wziął wówczas udział w nieudanym ataku na brytyjski konwój BN 7. Ścigany przez niszczyciel HMS „Kimberely”, został następnie zniszczony przez należące do RAF bombowce Bristol Blenheim.

Fotografia tytułowa: włoski niszczyciel „Nazairo Sauro” w Taranto w 1934 roku. Źródło: Wikimedia / Giorgio Parodi / Aldo Fraccaroli, domena publiczna.

Marek Korczyk