Hełmy korkowe (niem. Tropenhelm) stanowiły element tropikalnego umundurowania Wehrmachtu. Były wydawane żołnierzom wszystkich stopni stacjonującym w Grecji, Afryce Północnej oraz południowych Włoszech. Stanowiły także regulaminowe wyposażenie w Afrika Korps. Czy jednak zdobyły popularność w tej formacji?
Mimo walorów wizualnych, trzeba uczciwie przyznać, że nie. Choć Tropenhelmy wyglądały okazale i dobrze chroniły przed słońcem, to jednak były duże i niepraktyczne na linii frontu. Dlatego też żołnierze Afrika Korps na ogół używali w walce standardowych hełmów Stahlhelm w malowaniu piaskowym (sandgelb) lub brązowo-żółtym (gelbbraun). Poza walką preferowano z kolei lekkie czapki polowe określane jako Tropemütze lub Afrikamütze i występujące w różnych wariantach, takich jak M40, M41 i M43.
Nie oznaczało to jednak, że całkowicie zarzucono stosowanie Tropenhelmów. Były one używane chociażby w celach propagandowych, głównie ze względu na charakterystyczny i rozpoznawalny kształt. Zakładano je w czasie defilad – organizowanych przykładowo po przybyciu nowych oddziałów Afrika Korps do Trypolisu we włoskiej Libii – oraz umieszczano na plakatach. „Modelowy” żołnierz Afrika Korps był przedstawiany właśnie w Tropenhelmie, choć ten wizerunek nie miał wiele wspólnego z rzeczywistością.
Bibliografia:
Miller, „Axis Forces: Uniforms, Equipment and Weapons”
Koppen, „Der Tropenhelm”
Fotografia: niemiecki żołnierz w Tropenhelmie na froncie włoskim w 1944 roku (Bundesarchiv, Bild 101I-316-1188-05 / CC-BY-SA 3.0).
Marek Korczyk