Broń piechoty – Chris Chant – recenzja książki

Tytuł – Broń piechoty. Ilustrowana encyklopedia

Rok wydania – 2022 (wyd. IV)

Autor – Chris Chant

Wydawnictwo – Alma-Press

Liczba stron – 256

Tematyka – ilustrowana encyklopedia uzbrojenia piechoty zawierająca ponad 200 haseł opatrzonych fachowym komentarzem oraz doskonałymi grafikami.

Ocena – 7,5/10

Kolejne wydanie klasycznej „Broni piechoty”, a więc ilustrowanej encyklopedii-przeglądu zagadnień zbrojeniowych przypomina nam, jak mocno zmieniała się technika wojskowa na przestrzeni lat. Przygotowana przez Alma-Press książka to bez wątpienia solidne kompendium wiedzy szczegółowej ubranej we wspaniałą szatę graficzną. Setki zdjęć, schematów, tabel – wszystko to składa się na obraz dzieła pięknego, które dodatkowo wyposażono w solidną dawkę informacji.

Trudno jest mi rozpisać się na temat „Broni piechoty” zważywszy na formę publikacji. Bez wątpienia jej głównym atutem jest świetne przygotowanie do druku i elementy graficzne. Alma-Press po raz kolejny wykonało znakomitą robotę, przygotowując produkt najwyższej wartości. Całości wrażenia dopełnia twarda oprawa i kredowy papier, dzięki czemu ilustrowana encyklopedia prezentuje się wyśmienicie. Problemem może być układ, bowiem niektóre z haseł znajdują się na tej samej stronie, co przy takim nawale ilustracji może nieco ogłupiać, prowadząc do drobnego chaosu organizacyjnego. Minusem jest też mała czcionka. Jej zastosowanie wydaje się jednak uzasadnione wobec ograniczonej ilości miejsca na opracowanie tak wielu tematów (poszerzenie publikacji w zakresie liczby stron prawdopodobnie znacząco zwiększyłoby koszty jej przygotowania, a przez to rzutowałoby na cenę końcową). Czcionka jest jednak czytelna i nie sprawia szczególnych trudności. 

Jak to jednak z encyklopediami bywa, najważniejsze jest przygotowanie haseł. A tych znajdziemy w książce multum. Chris Chant podzielił całość na szereg kategorii, do których dopasował następnie najpopularniejsze wersje broni używanej przez piechotę na przestrzeni lat (można nawet powiedzieć – wieków). Zaczyna od pistoletów, wśród których płynnie porusza się w świecie pierwszowojennych produkcji, by następnie przejść do omawiania konstrukcji nowszych i bardziej zaawansowanych technicznie. Dużym plusem zestawienia jest omówienie kilku wersji danej broni, dzięki czemu na bieżąco obserwować możemy zmiany, jakie zachodziły na etapie projektowania konkretnych pistoletów. Schemat ten sprawdza się w kolejnych rozdziałach poświęconych m.in. pistoletom maszynowym, karabinom, strzelbom czy moździerzom. Na plus zaliczyć można również wstawki dotyczące wykorzystania bojowego poszczególnych konstrukcji wraz z omówieniem taktyki bojowej. Kolejnym atutem jest sam styl pisarski Chanta – szczegóły techniczne zostały podane przystępnie, bez nadmiernych kombinacji. Brakuje natomiast większej ilości odwołań do historii frontowej. W efekcie bardzo rzadko otrzymamy informację o tym, gdzie i kiedy używano danej broni, co delikatnie utrudnia złapanie konkretnego kontekstu historycznego. 

Mimo iż całość ma charakter skrótowy, publikację określić można jako wartościową. Bogactwo haseł (grubo ponad 200) i wspaniałe wydanie to niewątpliwie główne atuty opracowania. Brakuje, jak zawsze w takich przypadkach, nieco większej ilości informacji, ale nie poczytywałbym tego za szczególny mankament. W oczy rzuca się brak umieszczenia konstrukcji w realiach historycznych i spłycenie ich dziejów, ale i w tym wypadku jest to kompensowane solidną porcją informacji na temat rozwoju konstrukcji. To w połączeniu z elementami taktyczno-technicznymi powinno wystarczyć, by zaspokoić zainteresowanych czytelników, choć na topowych ekspertów może nie starczyć. Dla pasjonatów uzbrojenia będzie to jednak pozycja obowiązkowa, bo tego typu publikacje to kwintesencja wojskowych encyklopedii.

Ocena – 7,5/10