Operacje – litery ŁMN


Ł

M

  • Maigewitter – przeprowadzona w maju 1944 roku operacja antypartyzancka, w której Niemcy użyli m.in. sił dywizji pancernej SS „Wiking”. Starcia rejonie Dąbrówki czy Rąblowa nie doprowadziły jednak do rozbicia sił Armii Ludowej zgrupowanych w tym rejonie.
  • Mały Saturn – zainicjowana 16 grudnia 1942 roku radziecka ofensywa przeciwko 4. Armii Pancernej, która starała się odblokować 6. Armię gen. Paulusa okrążoną w Stalingradzie. Efektem zaciętych walk było ostateczne odepchnięcie zgrupowania niemieckiego od miasta.
  • Mandibles – zbiór operacji przeciwko Dodekanezowi.
  • Margarethe I – plan niemieckiej ewakuacji Rumunii na wypadek ew. wolty Antonescu w 1944 roku.
  • Margarethe II – plan niemieckiej ewakuacji Węgier na wypadek ew. wolty Horthy’ego w 1944 roku.
  • Marie – plan zajęcia Dżibuti przez wojska alianckie z końca 1940 roku.
  • Market Garden – zorganizowana przez alianckich dowódców, z gen. Montgomerym na czele, operacja desantowa, której celem stał się szereg mostów na Renie. Rozpoczęto ją 16/17 września 1944 roku przy użyciu sił brytyjskich, amerykańskich i polskich. Niestety, ambitny plan nie został wykonany, a całość przedsięwzięcia zakończyła się klęską sił sprzymierzonych (jednym z epizodów „Market Garden” była bitwa o Arnhem).
  • Mars – uderzenie Frontu Zachodniego marsz. Żukowa na wykusz pod Rżewem formowany głównie przez siły niemieckiej 9. Armii. Atak zainicjowano 25 listopada 1942 roku i po miesiącu walk Sowieci musieli uznać wyższość niemieckiej defensywy.
  • Meksyk – kryptonim operacji odbicia więźniów pod Arsenałem 26 marca 1943 roku. Zakończyła się ona sukcesem Polskiego Podziemia, pomimo śmierci głównego celu akcji, Jana Bytnara ps. „Rudy”.
  • Memel – kryptonim niemieckiej akcji przeciwpartyzanckiej przeprowadzonej w dniach 27-29 października 1943 roku na terenie lasów suchedniowskich. Hitlerowcy ponieśli spore straty w starciu z oddziałami Jana Piwnika ps. „Ponury”.
  • Menace – francusko-brytyjska wyprawa na Dakar w celu przechwycenia władzy z rąk rządu Vichy przez oddziały Komitetu Wolnej Francji gen. de Gaulle’a. Nieudaną akcję przeprowadzono w dniach 23-25 września 1940 roku.
  • Mickey Mouse – operacja przeprowadzona przez specjalny oddział spadochroniarzy niemieckich dowodzonych przez Otto Skorzenego, której głównym celem było porwanie syna Miklosa Horthy’ego z Budapesztu. 15 października 1944 roku grupa niemieckich komandosów udanie przeprowadziła akcję. Była ona odpowiedzią na inicjatywę Horthy’ego, który chciał wycofać się z wojny po stronie Niemiec. W praktyce nie przyniosła oczekiwanego skutku, ponieważ Horthy i tak doprowadził do zerwania z Rzeszą. Został jednak odsunięty od władzy. Nazwa pochodzi od imienia syna Horthy’ego, którego zdrobniale tytułowano „Miki.
  • Mi Plan – japoński plan ofensywy w rejonie wyspy Midway zakończony wygraną floty i lotnictwa amerykańskiego w bitwie o Midway, jaką stoczono w dniach 3-5 czerwca 1942 roku. Za cenę lotniskowca i niszczyciela flota USA zwyciężyła silniejszego wroga, zatapiając aż cztery japońskie lotniskowce.
  • Merkuryatak niemieckich wojsk powietrznodesantowych na Kretę w dniu 20 maja 1941 roku. Uderzenie to było największą tego typu operacją Niemców w II wojnie światowej. Po wyczerpujących walkach żołnierzom nacierającym z powietrza i mającym poważne wsparcie na lądzie udało się zająć wyspę.
  • Middelfart – operacja niemiecka z 9 kwietnia 1940 roku, której głównym celem było zajęcie duńskiej magistrali kolejowej.
  • Mo Plan – japoński plan zajęcia Port Moresby na początku maja 1942 roku. Zakończył się fiaskiem, gdyż flota japońska starła się w Amerykanami w przegranej przez siebie bitwie na Morzu Koralowym.
  • Millenium – plan alianckiego lotnictwa, którego celem było zbombardowanie Kolonii.
  • Most I – operacja przeprowadzona w nocy 15 kwietnia 1944 roku. Jej celem było bezpieczne poprowadzenie Dakoty z lotniska Campo Cassale we Włoszech przez okupowaną Europę do Polski. Samolot lądował na specjalnie przygotowanym lotnisku w Babinie. Z maszyny wysiedli cichociemni „Sarna” i „Bryła”. Z Polski do Brindisi wylecieli gen. bryg. Stanisław Tatar, ppłk Marian Dorotycz-Malewicz, por. Andrzej Pomian, Zygmunt Berezowski i Stanisław Ołtarzewski. Powrót odbył się bez przeszkód.
  • Most II – kontynuacja akcji połączenia Polski i Włoch mostem powietrznym. Przeprowadzona w nocy z 29 na 30 maja 1944 roku. Dowódcą Dakoty, osłanianej dodatkowo przez dwa Liberatory z 1586. Eskadry, był O’Donovan. Do Polski przylecieli ppłk Romuald Bielski, gen. dyw. Tadeusz Kossakowski. Odlecieli natomiast mjr Zbigniew Sujkowski, Jan Domański i płk Roman Rudkowski. I tym razem samoloty bezpiecznie przyleciały do Brindisi.
  • Most III – ostatnia akcja typu „Most”. Lot odbył się 25 lipca 1944 roku. I tym razem Dakotę miały osłaniać dwa Liberatory, lecz jeden z nich nie wystartował z powodu awarii. Niewiele po północy Dakota wylądowała na lotnisku „Motyl”, gdzie przekazano części rakiety V-2 oraz jej dokumentację zdobytą przez polski wywiad. Do Polski przylecieli kpt. Kazimierz Bilski, por. Zdzisław Jeziorański, ppor. Leszek Starzyński i mjr Bogusław Wolniak. Pierwszy na pokład Dakoty wsiadł kpt. Jerzy Chmielewski, który miał przy sobie cenne dokumenty, a następnie Tomasz Arciszewski. dr Józef Ratinger, ppor Tadeusz Chciuk i Czesław Miciński. Akcja odbyła się bez przeszkód.

N

  • Neptun – kryptonim ten otrzymała morska część operacji „Overlord”, która poprzedziła główne uderzenie. W skład morskich sił alianckich weszło:
    – 6 pancerników („Arkansas”, „Nevada” – z Western Task Force adm. Kirka oraz „Nelson”, „Rodney”, „Warspite” i „Ramilies” z Eastern Task Force kontradm. Viana)
    – 2 monitory („Roberts” i „Erebus” z Eastern Task Force)
    – 22 krążowniki (m.in. „Augusta”, „Tuscaloosa”, „Quincy” – Western Task Force; „Scylla”, „Belfast”, „Frobisher”, „Enterprise”, „Glasgow”, „Mauritius”, „Orion” i inne oraz francuskie „Georges Leygues” i „Montcalm”, polski „Dragon” – Eastern Task Force)
    – 93 niszczyciele (w tym polskie „Krakowiak” i „Ślązak”)
    – 163 eskortowce
    – 366 okrętów patrolowych
    – 424 okrętów pomocniczych
    – 224 statków handlowych
    – 4012 barek desantowych różnych typów
  • Nordlicht – niemieckie uderzenie na Leningrad, które miało zostać zainicjowane przez 18. i 11. Armię pod Leningradem w dniu 1 września 1942 roku. Wyprzedzone przez ofensywę radziecką.