1939 – Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie został oficjalnie zajęty przez Hansa Franka kierującego utworzonym na okupowanych przez Niemców ziemiach polskich Generalnym Gubernatorstwem. Wawel był siedzibą GG do 1945 roku.
1939 – gen. Władysław Sikorski został mianowany Naczelnym Wodzem oraz Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Nominację na stanowiska przekazał mu prezydent RP na uchodźstwie Władysław Raczkiewicz.
1941 – japoński ambasador w USA Kichisaburo Nomura wręczył sekretarzowi stanu USA Cordellowi Hullowi notę dyplomatyczną, która w praktyce stanowiła tekst ultimatum postawionego przez Japonię Stanom Zjednoczonym. Japończycy postulowali uregulowanie spornych kwestii gospodarczych i militarnych.
1941 – u brzegów Półwyspu Krymskiego został zatopiony radziecki statek szpitalny „Armenia”. Statek został storpedowany przez niemiecki samolot torpedowy. W wyniku zniszczenia śmierć poniosło ok. 5 tys. żołnierzy i marynarzy przewożonych na pokładzie „Armenii”. Ocalało zaledwie ośmiu pasażerów.
1942 – gen. Henri Giraud został wywieziony z Francji na pokładzie brytyjskiego okrętu podwodnego. Wcześniej uciekł z niemieckiej niewoli.
1944 – Franklin Delano Roosevelt został wybrany na czwartą kolejną kadencję w amerykańskich wyborach prezydenckich. Pokonał kontrkandydata z Partii Republikańskiej Thomasa Deweya.
1944 – w Tokio przeprowadzono egzekucję radzieckiego szpiega Richarda Sorge oraz jego japońskiego współpracownika Hotsumi Ozaki. ZSRR odmówił pertraktacji w sprawie domniemanych agentów, odcinając się od związków z Sorge, który prawdopodobnie był źródłem informacji na temat niemieckiej agresji przeciwko ZSRR oraz niemieckiej ofensywy na Łuku Kurskim.