1939 – w ramach akcji eksterminacji pacjentów szpitali psychiatrycznych opatrzonej kryptonimem „T4” Niemcy przystąpili do likwidacji osób zgromadzonych w placówce w Dziekance w rejonie Gniezna. Eksterminacja objęła ponad 1000 osób, przeprowadzono ją w kilku rzutach. Pierwsza część operacji zakończyła się w styczniu 1940 roku.
1939 – na froncie radziecko-fińskim rozpoczęła się największa bitwa Wojny Zimowej. Starcie przeszło do historii pod nazwą bitwy pod Suomussalmi. Po miesiącu zaciętych walk wojska radzieckie zostały rozbite. Finowie umiejętnie zamykali siły wroga w wielkich kotłach nazywanych „motti”, które następnie konsekwentnie likwidowali.
1940 – na froncie północnoafrykańskim rozpoczęła się pierwsza ofensywa wojsk alianckich wymierzona w siły włoskie. Operację opatrzono kryptonimem „Compass”. Uderzenie zaskoczyło Włochów, którzy rozpoczęli odwrót w kierunku zachodnim.
1941 – Japończycy przeprowadzili atak na amerykańską bazę morską zlokalizowaną w Pearl Harbor na Hawajach. Uderzenie zapoczątkowało wojnę z USA. Tego samego dnia Kanada wypowiedziała Japonii wojnę (także Finlandii, Rumunii i Węgrom walczącym przeciwko Związkowi Radzieckiemu). Straty Amerykanów wyniosły 5 zatopionych pancerników, z czego tylko dwa zostały wyłączone z walki na stałe. Zginęło ponad 2300 żołnierzy.
1942 – brytyjski statek SS „Ceramic” został zatopiony na Atlantyku przez niemiecki okręt podwodny „U-515”. Zginęło 654 pasażerów oraz członków załogi.
1944 – w nocy z 6 na 7 grudnia oddział Armii Krajowej dowodzony przez kpt. Jana Borysewicza ps. „Krysia” zaatakował więzienie NKWD w Ejszyszkach. Uwolniono więzionych tam Polaków, ofiary prześladowań władz komunistycznych wymierzonych w Polskie Podziemie. Ejszyszki przejściowo znalazły się pod kontrolą sił Borysewicza. W trakcie operacji zginęło dwóch członków oddziału.