1939 – dzień uznawany za datę powstania Związku Walki Zbrojnej – gen. Kazimierz Sosnkowski podpisał wówczas „Instrukcję nr 1” adresowaną do gen. Stefana Roweckiego.
1941 – rządy polski i brytyjski wydały deklarację, w której zobowiązały się do osądzenia niemieckich zbrodniarzy po zakończeniu wojny.
1941 – na terenach polskich wcielonych do Rzeszy Niemcy wydali rozporządzenie, w którym wprowadzono surowe zasady antypolskich represji i szeroki katalog czynów zabronionych.
1942 – z inicjatywy Polskiego Podziemia powstała Rada Pomocy Żydom (kryptonim „Żegota”), która zastąpiła istniejący od września i kierowany przez Zofię Kossak-Szczucką Tymczasowy Komitet Pomocy Żydom. Głównym zadaniem Żegoty była pomoc prześladowanej ludności żydowskiej, brutalnie eksterminowanej przez Niemców na okupowanych ziemiach polskich.
1943 – w Kairze rozpoczęła się kolejna konferencja prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta oraz premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla. Dodatkowo uczestnikiem spotkań był prezydent Turcji İsmet İnönü. Mimo nacisków przedstawicieli koalicji alianckiej Turcja zachowała neutralność do początku 1945 roku.
1944 – wojska kanadyjskie wkroczyły do Ravenny, którą częściowo wyzwolili już włoscy partyzanci.