1942 – Brytyjczycy i Sowieci podpisali porozumienie, na mocy którego formowane w ZSRR wojska polskie miały przejść do kontrolowanego przez Brytyjczyków Iranu.
1943 – zakończyła się trzecia konferencja waszyngtońska, podczas której Winston Churchill i Franklin Delano Roosevelt omawiali szczegóły inwazji na Sycylię.
1943 – premier Rządu RP na Emigracji Władysław Sikorski wyruszył na Bliski Wschód. W trakcie podróży powrotnej do Londynu zginął w katastrofie lotniczej.
1943 – podczas próby złożenia wieńca pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Warszawie przez trzech polskich poetów wybuchła strzelanina, w czasie której ciężko ranny został Wacław Bojarski. Zmarł 5 czerwca 1943 roku.
1943 – alianci przeprowadzili bombardowanie Dusseldorfu. W operacji uczestniczył m.in. polski 300. Dywizjon Bombowy Ziemi Mazowieckiej.
1944 – Polacy z 2. Korpusu gen. Władysława Andersa wyzwolili Piedimonte.
1945 – sekretarz stanu USA Harry Hopkins przyjechał do Moskwy, by wziąć udział w konsultacjach z radzieckimi przywódcami. W trakcie rozmów ustalono, iż Wielka Trójka odbędzie jeszcze jedno spotkanie.
1946 – alianci wydali Polakom wieloletniego komendanta niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Rudolfa Hössa, który stanął przed specjalnym trybunałem i został skazany na karę śmierci.
1948 – w więzieniu na Mokotowie w Warszawie, strzałem w tył głowy, został przez komunistów zamordowany rotmistrz Witold Pilecki.