1938 – odbył się tzw. pierwszy arbitraż wiedeński, na mocy którego Słowacja przekazała Węgrom południową Słowację i Ruś Zakarpacką. W konferencji uczestniczyli także przedstawiciele Niemiec i Włoch.
1939 – prezydent Władysław Raczkiewicz rozwiązał polski Parlament.
1942 – Niemcy dokonali pacyfikacji ludności żydowskiej Frampola. W ramach akcji „Reinhard” niemieckie oddziały otoczyły miejscowość i spędziły jej mieszkańców na rynek. Tam dokonywano selekcji zgromadzonych, oddzielając ludność żydowską. Zabito około 400 osób, które stawiały opór. Pozostałych Żydów wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu. Transport liczył kilkaset osób.
1943 – w rejonie wyspy Bougainville w archipelagu Wysp Salomona doszło do bitwy morskiej nazywanej bitwą w Zatoce Cesarzowej Augusty. Amerykanom udało się zatopić japoński krążownik „Sendai” oraz niszczyciel „Hatsukaze”. Dodatkowo dwa inne niszczyciele zostały uszkodzone. Wygrana bitwa pozwoliła Amerykanom na uchwycenie silnego przyczółka na Bougainville, co zagroziło japońskiej bazie w Rabaul i było wstępem do szerszej kampanii na Papui i Nowej Gwinei.
1945 – alianckie władze okupacyjne przywróciły przedwojenne niemieckie sądownictwo.