1939 – na rozkaz kmdr Langsdorffa załoga niemieckiego krążownika „Admiral Graf Spee” dokonała samozatopienia w urugwajskim porcie Montevideo. Niemcy starali się wcześniej opuścić port, ale wobec blokady brytyjskich okrętów nie mieli możliwości wyjścia na Ocean Atlantycki.
1939 – na okupowanym terytorium Polski Niemcy postanowili stworzyć Polską Policję Generalnego Gubernatorstwa, powszechnie nazywaną przez mieszkańców Policją Granatową. Formacja była w pełni podporządkowana władzom okupacyjnym, zajmowała się głównie utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa publicznego. W jej szeregi przymusowo wcielano przedwojennych pracowników policji.
1940 – Brytyjczycy zajęli Fort Capuzzo w Afryce Północnej.
1941 – Niemcy utworzyli getto dla ludności żydowskiej w Rzeszowie. Początkowo jego zasięg wyznaczano bez budowy murów separujących od reszty miasta. W 1942 roku teren powiększonego getta otoczono murem. Obszar ten okresowo zamieszkiwało nawet do 25 tys. Żydów. Pod koniec 1943 roku Niemcy rozpoczęli likwidację getta i masową eksterminację zgromadzonej tam ludności.
1941 – na Morzu Śródziemnym doszło do bitwy między marynarką wojenną Wielkiej Brytanii i Włoch. Starcie przeszło do historii jako I bitwa w Zatoce Syrty (lub: pod Syrtą, na wybrzeżu Libii). Starcie zespołów kontradm. Viana i adm. Iachino nie zostało rozstrzygnięte, jednak podczas odwrotu Brytyjczycy weszli na pole minowe, co kosztowało ich zatopienie krążownika „Neptune” oraz niszczyciela „Kandahar”. Kilka innych jednostek zostało uszkodzonych.
1941 – statek SS „Corregidor” ewakuujący ludność Manili przed japońską ofensywą (na pokładzie znajdowało się ok. 1200 uchodźców) trafił na minę położoną u wybrzeży Filipin. Okręt zatonął wraz z załogą oraz pasażerami. Ok. 300 osób zostało uratowanych przez amerykańskie kutry patrolujące ten rejon.
1942 – kraje wchodzące w skład Narodów Zjednoczonych opublikowały pierwszą deklarację potępiającą Holocaust.
1944 – w trakcie niemieckiej kontrofensywy w Ardenach doszło do masowej egzekucji amerykańskich więźniów w Malmedy. Odpowiedzialnymi za masakrę byli SS-mani z „Kampfgruppe Peiper”. Oprócz zamordowanych kilkudziesięciu jeńców amerykańskimi ofiarami egzekucji padła podobna liczba belgijskich cywili.