1941 – w Kostopolu na Wołyniu połączone siły niemieckiej SD i ukraińskich bojówek dokonały pacyfikacji ok. 1500 osób pochodzenia żydowskiego. Kontynuowano tym samym operację wymierzoną w Żydów w tym rejonie. W sierpniu dokonano masowych rozstrzeliwań mieszkańców Równego. Ocalałych przesiedlono do getta w Kostopolu, które konsekwentnie likwidowano do sierpnia 1942 roku.
1942 – niemieckie wojska wkroczyły na tereny znajdujące się pod kontrolą Republiki Vichy. Była to bezpośrednia reakcja na alianckie lądowanie w Afryce Północnej oraz porozumienie o zawieszeniu broni, jakie francuski adm. Francoise Darlan podpisał z przedstawicielami koalicji antyfaszystowskiej. Niemcy zajęli strategiczne pozycje do ewentualnej obrony terytorium Francji przed spodziewanym desantem wojsk alianckich.
1942 – w kilka dni po zakończeniu udanej kontrofensywy brytyjskiej 8. Armii spod El Alamein premier Winston Churchill wygłosił słynne przemówienie, w którym sformułował myśl o zbliżającym się końcu wojny: „To nie jest koniec. To nie jest nawet początek końca. Ale to jest, być może, koniec początku.”
1942 – u wybrzeży Afryki Północnej alianckie lotnictwo zatopiło francuski pancernik „Jean Bart”, z kolei brytyjski niszczyciel HMS „Martin” został zatopiony przez niemiecki okręt podwodny U-431.
1944 – alianci rozpoczęli ofensywę opatrzoną kryptonimem „Clipper”, której celem było opanowanie rejonu Geilenkirchen i wyjście na kierunek Lasu Hürtgen.