Inwazja na Francję we wspomnieniach Włochów

Kiedy 10 czerwca 1940 r. Królestwo Włoskie włączyło się do II wojny światowej – wobec czego rozpoczęła się włoska inwazja na Francję walczącą z III Rzeszą – to Włochom nie udało się osiągnąć żadnych większych sukcesów. Przyczyn tego było kilka, a najważniejszą stanowił brak przygotowania do tego typu wojny. Zwrócił na to uwagę sierżant Luigi Bonechi z Dywizji „Forli”, który tak wspominał swój udział w walkach we Francji:

„Walczyłem z Francuzami jako żołnierz na zachodnioalpejskim froncie wokół Chiappera. Toczyliśmy pojedynki, które nie wychodziły nam na zdrowie, ponieważ nieprzyjaciel wystrzeliwał pociski kal. 305 mm, a nasza artyleria dysponowała tylko kalibrem 149/39. […] Mieliśmy umundurowanie nieodpowiednie jak na górskie warunki, wysłano nas bowiem w letniej odzieży. Buty miały tekturowe podeszwy, a płaszcze przepuszczały wodę. W rezultacie wielu żołnierzy doznało odmrożeń.”

Włoscy artylerzyści podczas walk przeciwko Francuzom w Alpach w czerwcu 1940 roku (Wikipedia/Archivio Centrale dello Stato, domena publiczna).

Ponadto Francuzi zatrzymując włoskie natarcia wykazali się znaczną determinacją i odwagą – zasadniczo większą niż podczas walk przeciwko Niemcom. Czasami nawet pojedyncze francuskie schrony, rozmieszczone w górach, potrafiły zatrzymać atakujących Włochów – którzy musieli sprowadzać moździerze do ich niszczenia. Porucznik Guiseppe Festy, dowódca kompanii moździerzy z 34. pułku piechoty Dywizji „Livorno”, tak wspominał kapitulację jednego z francuskich schronów:

„Zdarzyło się to podczas walk o miejscowość Valtinea. Dotarłem do niewielkiego fortu zajmowanego przez Francuzów – dziesięciu żołnierzy i oficera, którzy się właśnie poddali. Francuski podporucznik stracił wzrok od odłamka naszego pocisku moździerzowego kalibru 81 mm. Ten oślepiony oficer chciał mi pogratulować, że dowodzę żołnierzami, którzy potrafią tak celnie strzelać z moździerza. Ponieważ nie mógł mnie widzieć, chciał uścisnąć mi dłoń. Parę dni później ogłoszono rozejm i Francuzi odzyskali wolność.”

Bibliografia: L. Molendowski, „Włoska inwazja na Francję w czerwcu 1940 r.” [w:] „Historia Wojsko i Technika”, nr 1/2016.

Fotografia tytułowa: żołnierze włoscy przed hotelem w Menton we Francji 22 czerwca 1940 roku. Źródło: Wikimedia, domena publiczna.

Marek Korczyk