Niemieckie bombowce nurkujące Junkers Ju 87 „Stuka”, popularnie nazywane Stukasami, były nie tylko jednymi z najskuteczniejszych maszyn okresu II wojny światowej, ale i jedną z broni wzbudzających największy lęk wśród obserwatorów ich działań, szczególnie bezbronnych ofiar nalotów. Nic w tym dziwnego, w początkowej fazie wojny Stuka były nie do zatrzymania, a kolejne naloty z ich udziałem miały druzgocące skutki. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element związany z bojowym wykorzystaniem Junkersów Ju 87 – ich charakterystyczną cechę, która potęgowała lęk i stała się znakiem rozpoznawczym nalotów Luftwaffe.
Niemieccy konstruktorzy wpadli bowiem na oryginalny pomysł montowania syren akustycznych podczepionych do kadłuba. W trakcie ataku syreny wydawały przeraźliwy dźwięk, który dodatkowo potęgował strach związany z nadlatującym samolotem bombowym. Niekonwencjonalne rozwiązanie było podyktowane wojenną psychologią, osłabiając morale przeciwnika oraz niejednokrotnie wywołując mylne wrażenie zwiększonej ilości atakujących maszyn. Nie bez przyczyny nazywano je propagandowo „trąbami jerychońskimi” – swoją drogą było w tym sporo symboliki. Biblijne Jerycho zostało zburzone właśnie na skutek działania trąb, miasta z okresu II wojny światowej były niemal doszczętnie niszczone w wyniku nalotów niemieckich bombowców.
Wycie świetnie spełniało swoją rolę i komponowało się z nowatorską taktyką prowadzenia nalotów. Stukasy pikowały z dziobem zwróconym ku celowi, by następnie wyrównać lot i zrzucić ładunek bomb. Niemieckie bombowce nurkujące szybko zostały owiane złą sławą, szczególnie po druzgocącej kampanii wrześniowej, gdzie odnosiły liczne sukcesy (choć ich debiut przypadł na wojnę domową w Hiszpanii i bombardowanie miasteczka Guernica). Jak wspomniano, ogromną zaletą Junkersów Ju 87 była precyzja bombardowań. Miały jednak sporo wad, które w późniejszym czasie, szczególnie po wzmocnieniu alianckiego lotnictwa, przesądziły o ich losie. Stukasy produkowano do 1944 roku, kiedy to zostały zastąpione nowocześniejszymi, bardziej zwrotnymi i łatwiejszymi w prowadzeniu maszynami.