USS Howorth – niszczyciel, który przetrwał atak ośmiu kamikaze

Ataki japońskich kamikaze na okręty US Navy bywały bardzo groźne, a czasem nawet pojedynczy samolot był w stanie poważnie uszkodzić lub zatopić cały okręt wojenny. Zdążały się jednak sytuacje zupełnie odwrotne, kiedy to amerykański okręt z sukcesem odpierał uderzenie całej grupy kamikaze. Przydarzyło się to niszczycielowi USS Howorth (DD-592), który 6 kwietnia 1945 r. koło Okinawy odparł – stosunkowo niewielkim kosztem i przy wsparciu krążownika USS St. Louis – atak aż 8 pilotów kamikaze. Tak pisał o tym Samuel Eliot Morison w książce „Zwycięstwo na Pacyfiku”:

„Niszczyciel Howorth (komandor E.S. Burns) o godzinie 16.00 szedł na północ od Zampa Misaki z krążownikiem St. Louis w odległości 1.800 jardów od niego, kiedy nadciągnął powietrzny rajd na akwen transportowców. Kamikaze zdecydowali się zaatakować krążownik i niszczyciel. Ogień artylerii przeciwlotniczej obu okrętów strącił do morza 1 samolot, który spadł 25 jardów za rufą St. Louis. O godzinie 16.23 Val zanurkował na Howortha, przelatując między jego kominami i wpadając do morza.

O godzinie 17.00, podczas patrolowania swojej pozycji miedzy Nago Wan a Ie Shimą, niedaleko od miejsca, gdzie zaatakowane zostały Newcomb i Leutze, Howorth otrzymał wiadomość, że Hyman, na nieodległej placówce, został trafiony, więc pospieszył z pomocą. Ledwo zmienił kurs, kiedy 2 grupy po 4 Zeke każda skierowały się na niego. Pierwszy z atakujących, nadlatujący powoli lotem ślizgowym, został strącony w odległości 200 jardów. Dwa chybiły i wpadły do morza. Czwarty, stromym lotem nurkowym przeleciał nad rufą zarysowując skrzydłem pokład i wpadł do morza. Kolejny został zestrzelony w odległości 250 jardów. Szósty atakujący wycelował dokładnie w stanowisko kierowania ogniem głównej baterii i tam się roztrzaskał. Zginęło lub zaginęło 9 ludzi, a 14 zostało rannych, ale pożar szybko został opanowany.

Kiedy pracował pododdział remontowy, kolejny samolot został strącony przez ogień 40-mm działek. Tak czy inaczej, Howorth był w stanie dotrzeć do Kerama Retto bez eskorty.”

Bibliografia: Samuel Eliot Morison, „Zwycięstwo na Pacyfiku”.

Fotografia: niszczyciel USS Howorth (DD-592), klasy Fletcher, na zdjęciu z 1944 roku. Warto dodać, że okręt ten przetrwał do końca II wojny, służbę zakończył w 1946 roku po czym został zatopiony jako cel podczas ćwiczeń US Navy w 1962 roku. Źródło: Wikimedia/US Navy, domena publiczna.

Marek Korczyk