ORP Horodyszcze – okręt dwa razy samozatopiony

Polski monitor rzeczy ORP „Horodyszcze” był jednym z czterech tzw. „monitorów gdańskich”, używanych przez Marynarkę Wojenną II RP do patrolowania wód śródlądowych. Na załączonym zdjęciu prowadzi on patrol na rzece Prypeć w 1928 roku.

Ciekawostką jest, że okręt ten został dwukrotnie zatopiony przez swoją załogę. Najpierw, 18 września 1939 roku został zatopiony przez polskich marynarzy – chcących uniknąć przejęcia go przez Sowietów, których agresja przeciwko Polsce rozpoczęła się dzień wcześniej. Został jednak w październiku wydobyty przez Armię Czerwoną i wcielony do radzieckiej marynarki jako „Bobrujsk”. Po tym, poważnie uszkodzony podczas walk z Niemcami, 31 sierpnia 1941 r. został samozatopiony po raz drugi – tym razem poprzez wysadzenie. Przynajmniej tak brzmi główna wersja, ponieważ według innych źródeł okręt został ostatecznie zatopiony w efekcie nalotu niemieckiego lotnictwa. Tak czy inaczej, jego losy zakończyły się w sierpniu 1941 roku.

Monitor ORP Horodyszcze na Wiśle w 1939 roku. Po Wojnie Obronnej przejęty przez ZSRR i wcielony do radzieckiej marynarki jako Bobrujsk. Źródło: Wikipedia, domena publiczna.

Fotografia tytułowa za: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Marek Korczyk