W 1940 roku, podczas obsadzania wyspy Hinnøya w Norwegii, żołnierze polskiej Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich zobaczyli znajomy niszczyciel. Okazał się nim ORP „Błyskawica” – który także brał udział w kampanii norweskiej. Wkrótce marynarze z „Błyskawicy” również rozpoznali polskich żołnierzy. Doszło wówczas, w pobliżu portu Harstad, do niespodziewanego spotkania załogi „Błyskawicy” z Podhalańczykami. Było ono bardzo radosne – tym bardziej, że dla obu stron stanowiło zaskoczenie. Wymowną relację zapisał w swoich wspomnieniach oficer artylerii „Błyskawicy”, por. Jerzy Tumaniszwili:
„Pierwszy kuter załadowany wojskiem oderwał się od statku i skierował się w stronę nabrzeża. To nasi, niech mnie szlag trafi, nasze chłopaki, popatrzcie, peleryny, hełmy, a na nich… tak, to na pewno Polacy! Na rufie gromadziło się coraz więcej marynarzy. Stali wpatrując się w zbliżający się kuter, a każdy czuł jakieś niecodzienne podniecenie.
Tymczasem kuter, czy to zwabiony licznym zbiegowiskiem na rufie okrętu, czy też dlatego, że dostrzeżono banderę, zmienił kurs i zamiast przejść w odległości pół mili od okrętu, zbliżał się od strony rufy, kierując się na prawą burtę. Na kutrze zaszumiała melodia. Łowiliśmy uchem nadchodzące dźwięki, zrazu niezrozumiałe, a potem, gdy więcej głosów podchwyciło piosenkę, zrozumieliśmy i znieruchomieliśmy, bo nas zatkało. To byli Polacy, a śpiewali: >>Morze, nasze morze, Ciebie wiernie będziem strzec…<<
Wkrótce byli tak blisko, że widać było twarze i głośno mówiąc porozumieć się głosem nie było trudno.
– Hej tam pierunie – rozdarł się Gwóźdź – zżnijcie psubratów, pieruna!
– Się nie bój, po tośmy tu przyjechali.
Wrzask był ogólny. Oni krzyczeli: niech żyje marynarka, myśmy wrzeszczeli: niech żyje armia, niech żyje Brygada Podhalańska, bijcie szwabów. Głosy nam wkrótce pochrypły, a kuter oddalał się szybko i tylko ręce kiwały i machały, dawały znać, że się rozumiemy. Potem drugi, trzeci, czwarty kuter poszedł w ślad pierwszego, i na każdym to samo, i z każdym to samo powitanie i radość”.
Bibliografia: J. Odziemkowski, „Narwik 1940”.
Fotografie tytułowe: ORP „Błyskawica” na Atlantyku i żołnierze Brygady Strzelców Podhalańskich podczas bitwy o Narwik w 1940 roku. Źrodło: Wikimedia, domena publiczna.
Marek Korczyk